win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 1 από σύνολο 1
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή SPORA RANSOMWARE Προσοχή Ιός που ζητάει ΛΥΤΡΑ

    προς ενημέρωση καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία...

    από κάπου, mail, link ή οτιδήποτε άλλο καθώς κατά καιρούς όλο και κάποιο update κάνει pop up πατάμε και κανένα οκ χωρίς πάντα να τα διαβάζουμε όλα προκειμένου να συνεχίσουμε την αναζήτηση μας...κόλλησα αυτό τον ιό (είχα πρόγραμμα προστασίας απλά είχε λήξει η άδεια και δεν ήταν ενημερωμένος αλλά λειτουργούσε)

    ο Spora είναι ένας ιός,πρωτοεμφανίστηκε τον Ιανουάριο του 2017, ο οποίος κρυπτογραφεί όλα τα αρχεία του υπολογιστή, δηλαδή τα έγγραφα, την δουλειά μας,εικόνες, pdf,word κτλ χωρίς να πειράζει τα αρχεία εφαρμογών για να μπορεί να λειτουργεί ο υπολογιστής κανονικά και ζητάει λύτρα για να σου τα αποκρυπτογραφίσει, αφού μέσω ενός html αρχείου που σου αφήνει στον υπολογιστή, συνήθως στα έγγραφα, σε πάει σε μια ιστοσελίδα δικιά τους για να σε ενημερώσουν....

    προσωπικά μου ζήτησαν 243 δολάρια σε bitcoin τα οποία θα έκανα μεταφορά σε έναν λογαριασμό-διεύθυνση που μου έδιναν ..

    πήρα την Διεύθυνση Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Αστυνομίας οι οποίοι με ενημέρωσαν για μια ευρωπαϊκή πρωτοβουλία που υπάρχει από κάποιες εταιρίες προγραμμάτων προστασίας με προγράμματα decrypt....www.nomoreransom.org , δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο....και καλή τύχη

    μπήκα στην ιστοσελίδα και γενικά διάβασα στο ιντερνετ για τον Spora, είναι καινούριος, ο οποίος δεν απαιτεί συνδεση με εξωτερικό υπολογιστή άρα σύνδεση internet για να συνεχίσει την κρυπτογράφιση του, πολύ επαγγελματική δουλειά, με πολύ ισχυρή κρυπτογράφιση, καμία σχέση με τους προηγούμενους και δεν υπήρχε κάτι για την ώρα ως λύση από την εν λόγω ιστοσελίδα αλλά και γενικότερα

    το λάθος μου ήταν ότι ενώ είχα εξωτερικό σκληρό με backup τον είχα συνδεμένο συνέχεια με τον υπολογιστή και έτσι τα ίδια αρχεία και στον σκληρό του υπολογιστή αλλά και στον εξωτερικό είχαν κρυπτογραφηθεί...(μέχρι τώρα σκεφτόμουνα ότι μόνο μπορεί να κρασάρει ο υπολογιστής μου, δεν ήξερα ότι υπήρχαν τέτοιου είδους ιοί)

    τελικά τους πλήρωσα τα λύτρα, μου αποκρυπτογράφησαν τα αρχεία στον εξωτερικό τουλάχιστον αλλά αμέσως μου τα ξανακρυπτογράφησαν στον υπολογιστή και δεν πρόλαβαν στον εξωτερικό καθώς τον είχα αποσυνδέση...έτσι για την ώρα δεν έχω πρόσβαση μόνο στα πολύ τελευταία μου αρχεία καθώς είχα καιρό να κάνω backup

    Συμπέρασμα: κρατάμε εξωτερικό σκληρό με backup, τον οποίο πάντα ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ μετά την ανανέωση των αρχείων μας......είναι ότι πιο σίγουρο, η πρόληψη ώστε να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις και απώλειες.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 24.02.2017 στις 23:55

  2. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. Ζήτηση: Η εταιρία LH Λογισμική ζητάει μηχανικούς για πρόσληψη
    Από το μέλος lhlogismiki στη θεματική κατηγορία Εργασία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.10.2013, 14:20
  2. Προσοχή στη συνεργασία Μηχανικών-εκπαιδευτικών κέντρων
    Από το μέλος GPER στη θεματική κατηγορία Άλλες εργασίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.07.2013, 19:56
  3. Αυτόματη ανανέωση συμβολαίου Δομικής Ενημέρωσης. Προσοχή!
    Από το μέλος anastasis στη θεματική κατηγορία Διάφορα (ειδικά)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.04.2013, 13:53
  4. ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι εισφορές για τα ΠΕΑ υπολογίζονται στη συμβατική αμοιβή
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.11.2012, 12:34

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •