Καλησπέρα συνάδερφοι.
Έχω μια υπόθεση από την οποία προκύπτουν πολλά ερωτηματικά.Πρόκειται για τριώροφη οικοδομή στην οποία ο Α' όροφος έχει δύο διαμερίσματα, ενώ ο Β' όροφος έχει ένα διαμ. και μια μεζονέτα η οποία αποτελειται απότο υπόλοιπο τμήμα του β' ορόφου και τον Γ' όροφο.Τα διαμερίσματα του Α' ορόφου έχουν ως παράβαση μικρή επέκταση στον εξώστ, τροποποίηση της όψης του εξώστη (έχει αλλάξει η μορφή από το κάγκελο) και διαφοροποίηση στα ανοίγματα.
Το διαμ. του Β΄ορόφου έχει και μόνο Υ.Δ. δλδ τμήμα εξώστη όμορο σε Η/Χ ο οποίος ρυθμίστηκε τον 3843 σε ΧΚΧ, έχει γίνει ΧΚΧ.
Όλα καλά ως εδώ. το πρόβλημα ξεκινάει με την ανάλυση των αυθαιρετων της μεζ. Β' &Γ' ορόφου. Στην μεζονέτα λοιπόν έχουμε επέκταση εξώστη στο τμήμα του Β' ορόφου, κλείσιμο φωταγωγού στον Γ' ΄όροφο, κλείσιμο δώματος Β΄ορόφου (χκχ), μετατροπή στέγης σε ΧΚΧ (δλδ σήκωμα της στέγης και δημιουργίας οικίας εκεί) και μετατροπή στέγης σε εξώστη.επίσης και εδώ εχουμε τροποποίηση της όψης του εξώστη (έχει αλλάξει η μορφή από το κάγκελο) και διαφοροποίηση στα ανοίγματα.
Στην οικοδομή δεν έχουν συσταθεί Ο.Ι. και ενώ για τις λοιπές παραβάσεις με βολεύει να κάνω μια ενιαία δήλωση, βλέπω ότι με αυτον τον τρόπο καταδικάζω τις ιδιοκτησίες που δεν έχουν μεγάλο πρόβλημα σε κατηγορία 5.Εδώ να σημειώσω ότι:
-Στον Γ' όροφο, έχουν γίνει πέργκολες στους εξώστες μετα το 2013 και σε τμήμα του αυθαίρετου εξώστη, όπως "ανέβηκε" η στέγη, χτυπάει πλέον εκτός ιδεατού στερεού... άρα έχω και κ αυτό να μετατοπίσω..δλδ τώρα που θέλουν οι ιδιοκτήτες να συνταξουν Ο.Ι, λογω των μη ρυθμιζόμενων προβληματων της μεζονέτας δεν μπορώ να εκδόσω βεβαίωση.Τι γίνεται τωρα λοιπόν? τι μπορω να κάνω?Αξίζει να μπούνε οι άνθρωποι σε διαδικασία ρύθμισης των αυθαιρεσιών, εαν δεν μπορούν να συντάξουν Ο.Ι??????????
εγώ έλεγα να κάνω ανα ιδιοκτησία ρύθμιση ή ακόμα καλύτερα
--τα διαμ του Α' ορόφου μαζί με 2Χ 500 (1Χ500=επέκταση εξώστη και 1Χ500=τροποποίηση της όψης του εξώστη - αλλαγη της μορφής του κάγκελου και διαφοροποίηση στα ανοίγματα (εαν μπορώ να τα βάλω αυτά τα δυο μαζι)). Απλά εδώ τι κατηγορία και τι ποσοστό συνιδιοκτησίας βάζω??
--Το διαμ. του Β' ορόφου μόνο του ως Υ.Δ και Υ.Κ.(εδώ για να βρω το ποσοστό θα βάλω το πραγματοποιούμενο ετσι? γιατί εχουν ρυθμιστεί πολλά μ2 με τον 3843)

--Και τέλος μεζονέτα:
1X500=δημιουργία εξώστη(Γ' οροφος) και επέκταση εξώστη(Β' οροφος) . βέβαια εδώ παίζει κ άλλη ερώτηση:είναι εξώστης αυτός που είναι κάτω από πέργκολα ή στέγη ή ειναι Η/Χ???
1X500=αλλαγη της μορφής του κάγκελου και διαφοροποίηση στα ανοίγματα β' και γ' οροφου
Υ.Δ. για φωταγωγό και τμήματα στέγης που έγιναν οικία
Υ.Δ. & Υ.Υ. για τμήμα στέγης που έγινε οικία.


Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά έχω μπλεχτεί τελείως....κάποια βοήθεια???