win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 5 από σύνολο 5
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    αρχιτεκτων
    Το μέλος lia1 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.05.2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Αναρτ.
    26
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    14
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Άρση πρωτοκόλλου αυθαίρετου το οποίο ήδη έχει υπαχθεί στον Ν.4178/13

    Καλησπέρα συνάδερφοι και χρόνια πολλά!
    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Αυθαίρετο για το οποίο έχει δημιουργηθεί πρωτόκολλο αυθαίρετου, έχει μπει σε οριστική υπαγωγή στο Ν. 4178/13.Χθες πήγα στην πολεοδομία για να σταματήσουν τα πρόστιμα και πέραν του ότι δέχτηκα την κλασική και άνευ λόγου επίθεση της υπαλλήλου...νεύρα χωρίς λόγο.. μου ζήτησε να κάνω άρση της οριστικής υποβολής διότι το πρωτόκολλο αυθαιρέτου έγραφε 21,00 μ2 ενώ εγώ ρύθμισα 20,00.Της εξήγησα ότι η διαφορά βρίσκεται σε ρυμοτομούμενο τμήμα, το οποίο δεν μπορώ να εντάξω στο Νόμο και η υπάλληλος μου είπε επί της ουσίας ότι πρόβλημά μου και ότι δεν το δέχεται.Επίσης μου είπε ότι την τεχνική έκθεση την θέλει εντός του πεντασέλιδου και όχι χωριστά.Έχω εκνευριστεί απίστευτα γιατί εγώ την τεχνική έκθεση την καταθέτω πάντα χωριστά στα δικαιολογητικά και η υπάλληλος μου είπε ότι θα έπρεπε να χαίρομαι που δεν με έχουν πιάσει.....δλδ θα τρελαθούμε????Ποια η διαφορά εάν την πάω χωριστά με ΚΕΠ, από το να είναι εντός του πεντασέλιδου????γιατί εγώ θα κάνω έγκλημα χρονιάρες μέρες!!!!!!!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη lia1 : 28.12.2016 στις 21:17

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Τι εννοείς "πρωτόκολλο αυθαιρέτου"; Ότι υπάρχει έκθεση αυτοψίας από την πολεοδομία και επιβολή προστίμου;

    Σε παρόμοια περίπτωση που είχα και η ΥΔΟΜ δεν υιοθετούσε την άποψή μου για τη διαφορά στα εμβαδά η υπόθεση πήγε στο ΣΥΠΟΘΑ.
    Είναι εκεί και αναμένει τη σειρά της να εξετασθεί εδώ και 2 χρόνια!

    Η τεχνική έκθεση θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει και εντός του πεντασέλιδου το οποίο συνοδεύει τα συμβόλαια μεταβίβασης.
    Η ύπαρξη και εκτός αυτού είναι περιττή.
    Θα έπρεπε μάλιστα να υπάρχει δυνατότητα μορφοποίησης του κειμένου με παραγράφους, bold-underline-italics και όχι έτσι όπως είναι σήμερα, ένα συνεχές κατεβατό που δύσκολα διαβάζεται.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    αρχιτεκτων
    Το μέλος lia1 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.05.2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Αναρτ.
    26
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    14
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο Χάρη, αλλά η υπόθεση είναι απλά για παραγραφή του προστίμου και δεν πρόκειται να υπάρξει συμβόλαιο.Απλά μου φάνηκε χαζό να πρέπει να πάει η αίτηση από οριστική σε υπαγωγή, μόνο για την υπεύθυνη δήλωση.Ναι εννοώ έκθεση αυτοψίας.Τελικά όμως θα χρειαστεί ούτως ή άλλως να ζητήσω άρση από οριστική σε υπαγωγή, διότι απ'ότι μου είπαν στην πολεοδομία, μπορώ να εισάγω και το ρυμοτομούμενο καθώς ο ιδιοκτήτης δεν έχει αποζημιωθεί.Δεν μου είπαν σε ποια εγκύκλιο αναφέρεται αυτό, αλλά βγήκε και κάτι καλό από αυτήν την ιστορία....

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν πάει σήμερα για μεταβίβαση μπορεί όμως να μεταβιβαστεί "αύριο". Το πεντασέλιδο θα είναι το ίδιο.
    Και στην δική μου περίπτωση δεν είχα μεταβίβαση, μόνο τακτοποίηση και παραγραφή προστίμου.

    Για τα ρυμοτομούμενα δες την §2 του άρθρου 2 και τη σχετική αναφορά της Εγκυκλίου 3/2013.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    αρχιτεκτων
    Το μέλος lia1 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    24.05.2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Αναρτ.
    26
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    14
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σε αυτό έχεις δίκιο.Ευχαριστώ για την εγκύκλιο!

Παρόμοια θέματα

  1. Άρση επικινδύνου
    Από το μέλος Γιάννης.Χ. στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.03.2023, 09:56
  2. N.4178/13: Νομιμοποίηση αυθαίρετου κτηρίου με τον Ν.4178/13, δηλώσεις αυθαιρεσιών
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.12.2016, 09:13
  3. N.4178/13: Ένταξη στον Ν.4178/13 αυθαιρέτου σε παραδοσιακό οικισμό
    Από το μέλος mixyak790 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.10.2016, 22:06
  4. N.4178/13: Νομιμοποίηση αυθαιρέτου με έκδοση οικοδομικής άδειας και διαδικασία στον 4178
    Από το μέλος zak στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.05.2016, 09:10
  5. N.4178/13: Προσθήκη στέγης σε σχολείο που έχει υπαχθεί στον 4178
    Από το μέλος zak στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.08.2015, 21:20

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •