win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 7 από σύνολο 7
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Π.Ε.
    Το μέλος ALIKI δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    28.12.2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτ.
    173
    Εύσημα

    έδωσε
    56
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    235
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Ν4178/13 όταν έχω και εξαίρεση από την κατεδάφιση με τον Ν1512/85

    Kαλησπέρα.
    Εχω μία περίπτωση αλλαγής χρήσης υπογείου απο αποθήκες σε ΚΧ κατοικίας.Το υπόγειο επικοινωνεί με τμήμα του ισογείου με ξύλινη κυκλική σκάλα.Οι χώροι του υπογείου είναι η κουζίνα και το καθιστικό ενω του ισογείου 2 υπνοδωματια και ένα λουτρό.(μεζονέτα)
    Τί έχω: ....Εχω εξαίρεση από την κατεδάφιση -νομιμοποίηση του υπογείου και αλλαγή χρήσης ισογείου καταστήματος σε κατοικία με τον Ν1512/85 που εκδόθηκε το 1994.
    Το τμήμα ισογείου (αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε οικία)και κατασκευή ενος τμήματος του υπογείου (εντος περιγράμματος)είναι με το άρθρο 8 παρ.8,5/Ν1512/85 και η κατασκευή ενος τμήματος του υπογείου με το άρθρο 9 παρ.8/Ν1512/85(εκτος περιγράμματος).(το υπόγειο σαν βοηθητικοί χώροι δεν υπολογιζόταν στον σ.δ)
    Για την ρύθμιση αυθαιρέτων... βάζω στην κατηγορία 4 την επιφάνεια του υπογείου(B.X) χωρίς τους περιμετρικούς τοίχους με υπέρβαση σ.δ. και με αναλυτικό την σκάλα εσωτερικής επικοινωνίας.Για το τμήμα του υπογείου που είναι εκτός περιγράμματος δεν βάζω υπέρβαση κάλυψης αλλά μόνο δόμησης γιατί στην παραπάνω άδεια εξαίρεσης στο διάγραμμα κάλυψης την προσμετρούσε.Πράττω σωστά;
    ευχαριστώ

    Eπίσης μπορώ επειδή το υπόγειο αποτελεί λειτουργικό προσάρτημα αυτοτελούς κατοικίας ...να δηλώσω το 50% της επιφάνειας του στο σ.δ;;;(ΝΟΚ ΑΡΘΡΟ 11 ι)
    Δεν το γνωρίζω καθόλου αν ειναι σωστό...γιατί ο νόμος αναφέρετε σε υπογεια επιφανειας ισης με εκείνη που καταλαμβανει το κτίριο.Ενω στην περίπτωση μου εκτός από το λεβητοστάσιο(νόμιμο βασει αδείας) η επιφάνεια του υπογείου είναι μόνο κάτω απο το περίγραμμα του δικού μου διαμερίσματος.Το υπολοιπο είναι μπαζωμένο.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ALIKI : 22.10.2016 στις 23:23

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Π.Ε.
    Το μέλος ALIKI δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    28.12.2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτ.
    173
    Εύσημα

    έδωσε
    56
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    235
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Kαμία ιδέα για το αν μπορώ να δηλώσω το 50% της επιφάνειας του υπογείου;(τo 1.20 το έχω....)

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Αγαπητή Αλίκη, αν και θέλω να βοηθήσω ομολογώ ότι μπερδεύτηκα.
    Γράφεις πολλά και πράγματα που θεωρώ ότι δεν έχουν καμία σημασία.

    Π.χ. έχει σημασία να αναφέρεις ότι η σκάλα είναι ξύλινη και κυκλική;
    Χρειάζεται να αναφέρεις ότι η επικοινωνία γίνεται με σκάλα;
    Αρκεί αν πεις ότι "το υπόγειο επικοινωνεί εσωτερικά με το ισόγειο".

    Έχει σημασία η διαμόρφωση του ισογείου, κουζίνα, λουτρό, δωμάτια;

    Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκεις τον ΝΟΚ στη δήλωση του Ν.4178/13.
    Θα προχωρήσεις σε νομιμοποίηση με την έκδοση άδειας και μάλιστα βάσει του σημερινού ισχύοντος πολεοδομικού πλαισίου;
    Την εσωτερική σκάλα γιατί με αναλυτικό;

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Π.Ε.
    Το μέλος ALIKI δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    28.12.2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτ.
    173
    Εύσημα

    έδωσε
    56
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    235
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση παρόλο που σε μπέρδεψα.....(δεν έχεις και άδικο!!!!)
    Είχα πολλά στο μυαλό μου και ΠΡΑΓΜΑΤΙ δεν χρειαζόταν τέτοια ανάλυση από μέρους μου...αλλά ταλαντευόμουν με τον νόμο των αυθαιρέτων και με το να εκδόσω και άδεια νομιμοποίησης και τα έκανα ολίγον ....
    Τελικά θα πάω μόνο για ρύθμιση με τον Ν4178 αλλά γιατί όχι η σκάλα με αναλυτικό;Δεν είναι στα εγκεκριμένα σχέδια (και ούτε η οπή στην πλάκα)
    Και πάλι ευχαριστώ και συγνώμη..

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη, εσύ δεν έλαβες νωρίτερα απάντηση.

    Η σκάλα σύνδεσης υπογείου-ισογείου εφόσον δεν εμφανίζονταν στα σχέδια της άδειας είναι αυθαίρετη.
    Θα υπολογιστεί με αναλυτικό προϋπολογισμό μόνο αν δεν υπάρχει μη τακτοποιημένη αυθαιρεσία στο υπόγειο.
    Διαφορετικά συμπεριλαμβάνεται στο εμβαδόν του υπογείου που τακτοποιείται με τον χώρο που καταλαμβάνει.

  6. Ευχαριστούν οι:


  7. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Π.Ε.
    Το μέλος ALIKI δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    28.12.2011
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτ.
    173
    Εύσημα

    έδωσε
    56
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    235
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Αν είναι έτσι όπως τα λες...μόλις ανακάλυψα πως εδώ και καιρό το αντιμετωπίζω λάθος.Και σε αυθαίρετο πατάρι που τακτοποιούσα το χώρο έβαζα την σκάλα με αναλυτικό επειδή δεν εμφανιζόταν στα σχέδια της άδειας και ήταν αυθαίρετη.
    Για να μην σε κουράζω άλλο ....αφού κάνω αλλαγή χρήσης του υπογείου απο β.χ σε κ.χ (παρ.5 άρθρο 19) υπολογίζω την υπέρβαση σ.δ (χωρίς τον ειδικό συντελεστή αλλαγής χρήσης)με μειωτικό.Η εσωτερική σκάλα
    σύνδεσης υπογείου-ισογείου εννοείται ότι συμπεριλαμβάνεται στο εμβαδόν ...ή πρέπει να προσθέσω ακόμα κάποια επιφάνεια της;
    και πάλι ευχαριστώ

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Τη σκάλα θα τη βάλω με αναλυτικό αν το εμβαδόν που καταλαμβάνει δεν περιλαμβάνεται στο εμβαδόν του παταριού. Διαφορετικά θα υπολογίσω πρόστιμο δυο φορές για την ίδια παράβαση.

    Η αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια συνιστά υπέρβαση δόμησης και δεν μπαίνει συντελεστής αλλαγής χρήσης αλλά συντελεστής υπέρβασης δόμησης.
    Ο μειωτικός μπαίνει σε όλες τις υπόγειες στάθμες σύμφωνα με τον νόμο αλλά σύμφωνα με την Εγκύκλιο 4/13 "ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται για αυθαιρεσίες σε νομίμως υφιστάμενες υπόγειες στάθμες, δηλαδή με βάση οικοδομική άδεια και μόνο στην περίπτωση που το δάπεδο του υπογείου έχει υλοποιηθεί στη στάθμη που προβλέπεται στην οικοδομική άδεια."

  9. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. N.4014/11: Οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση με Ν.720/77
    Από το μέλος abyra στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.07.2019, 16:58
  2. N.4014/11: Μεταφορά ληξιπρόσθεσμης αίτησης από Ν4014 σε Ν4178.
    Από το μέλος PERIKLIS1 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.09.2016, 11:18
  3. N.4178/13: Ν4178/13 σε παραρεμάτιο οικόπεδο
    Από το μέλος ALIKI στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.05.2014, 20:57
  4. Εξαίρεση απο κατεδάφιση-Μικροπαραβάσεις
    Από το μέλος ISMINI_82 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.05.2014, 13:38
  5. N.4014/11: Εκτός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια αλλά με εξαίρεση από κατεδάφιση
    Από το μέλος QUASAR στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.03.2012, 13:51

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •