win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 4 από σύνολο 4
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Το μέλος kallitekton δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.05.2016
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    14
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Άδεια λειτουργίας Επιχείρησης Προσωρινής Απασχόλησης (ΕΠΑ)

    Καλημέρα σας, να ενημερώσω ότι είμαι νέο μέλος, ονομάζομαι Γιώργος και δεν έχω συμετάσχει έως τωρα στις συζητήσεις που γίνονται στα θέματα που έχουν ήδη αναρτηθεί (οπότε συγχωρείστε μου την άγνοια στο αν το θέμα μου έχει ήδη συζητηθεί και εξαντληθεί σε κάποια προηγούμενη ανάρτηση – σε τέτοια περίπτωση ας με ενημερώσει απλώς κάποιος που μπορώ να ρίξω μια ματιά να λύσω τις απορίες μου).
    Τα δεδομένα είναι τα εξείς :

    1. Υπάρχον διαμέρισμα σε όροφο πολυκατοικίας (με οικοδ. Άδεια του 1998 – 111,00 μ² από – αυθαίρετη - συνένωση δυο διαμερισμάτων του ορόφου)
    2. Ο ιδιοκτήτης θέλει να το χρησιμοποιήσει για δημιουργία (και στέγαση) Επιχείρησης Προσωρινής Απασχόλησης (ΕΠΑ).
    3. Αρμόδια υπηρεσία : Υπουργείο Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης / Δ/νση Απασχόλησης / Σταδίου 29, Αθήνα
    4. Σχετικά ΦΕΚ 155/2013 και ΦΕΚ 10Α/1996


    Στο άρθρο 4 του ΦΕΚ 155, παραγρ.3 ζητάει (από μηχανικό προφανώς) τα κάτωθι :
    Ως προς την κτιριακή υποδομή:
    α) Αντίγραφο τίτλου ιδιοκτησίας ή μισθωτηρίου συμΒολαίου (ιδιοκτήτης)
    β) Πιστοποιητικό πυρασφάλειας ή ισοδύναμο έγγραφο που διασφαλίζει την πυρασφάλεια του χώρου.
    γ) Πιστοποιητικό που εκδίδεται από διπλωματούχο (πτυχιούχο) Πολιτικό Μηχανικό με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και πιστοποιεί ότι πληρούνται κατά περίπτωση: Οι απαιτήσεις της παρ. 2 του παραρτήματος Ι και ΙΙ του Π.Δ. 16/1996 και οι απαιτήσεις της παρ. 22 του Παραρτήματος Ι ή της παρ. 21 του παραρτήματος ΙΙ του Π.Δ. 16/1996.
    δ) Δήλωση ότι έχει προβεί στη προβλεπόμενη από το Π.Δ. 105/95 σήμανση ασφάλειας ή και υγείας στην εργασία. Ειδικά στην περίπτωση αναγγελίας έναρξης της δραστηριότητας ΕΠΑ σε υποκατάστημα ΕΠΑ, προσκομίζονται εκείνα εκ των δικαιολογητικών των περιπτώσεων 1,2 και 3 του παρόντος άρθρου που είτε αφορούν το υποκατάστημα είτε έχουν υποβληθεί στην υπηρεσία για την κεντρική δομή και έχει παρέλθει ο χρόνος ισχύος τους.

    Στην παραγρ.2 του ΦΕΚ 10Α/1996 (Π.Δ 16/1996) αναφέρει τα εξείς :
    2. Σταθερότητα, στερεότητα, αντοχή και ευστάθεια
    Tα κτίρια που στεγάζουν χώρους εργασίας πρέπει να έχουν δομή, στερεότητα, αντοχή και ευστάθεια ανάλογες με το είδος της χρήσης τους και να έχουν κατασκευασθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του Kτιριοδομικού Kανονισμού και όλων των Δομικών Kανονισμών (Aντισεισμικός, Oπλισμένου Σκυροδέματος, Φορτίσεων κλπ.)

    Στην παραγρ.22 τέλος του ΦΕΚ 10Α/1996 (Π.Δ 16/1996) αναφέρει τα εξείς :
    22. Eργαζόμενοι με ειδικές ανάγκες
    22.1. O σχεδιασμός των κτιρίων πρέπει να γίνεται έτσι ώστε οι εργαζόμενοι με ειδικές ανάγκες να κινούνται και να εργάζονται ανεμπόδιστα.
    22.2. Oι χώροι εργασίας πρέπει να είναι διαρρυθμισμένοι έτσι ώστε να λαμβάνονται υπόψη, κατά περίπτωση, οι ιδιαιτερότητες των εργαζομένων με ειδικές ανάγκες. Iδιαίτερη μέριμνα θα πρέπει να δοθεί στο σωστό σχεδιασμό σύμφωνα με τις οδηγίες του YΠEXΩΔE (Γραφείο μελετών για άτομα με ειδικές ανάγκες). H διάταξη αυτή εφαρμόζεται, ιδίως, για τις θύρες, τους διαδρόμους επικοινωνίας, τα κλιμακοστάσια, τα σημεία τοποθέτησης των διακοπτών τεχνητού φωτισμού και του εξοπλισμού έκτακτης ανάγκης, τα λουτρά (ντούς), τους νιπτήρες, τα αποχωρητήρια, την επίπλωση, τις εγκαταστάσεις, τον τεχνικό εξοπλισμό και τις θέσεις εργασίας που χρησιμοποιούνται ή καταλαμβάνονται από εργαζόμενους με ειδικές ανάγκες.

    Τα ερωτήματα που μου δημιουργούνται :
    1. Προφανώς πριν από οποιαδήποτε άλλη κίνηση θα γίνει νομιμοποίηση (4178/13) με αιτιολόγηση "διαμερισμάτωση" υποθέτω.
    2. Όσον αφορά το 4β) πιστεύω εφόσον δεν υπάρχει η μελέτη πυρασφάλειας στην άδεια την συμπληρώνουμε και την ....... καταθέτουμε στην Πυροσβεστική αναμένοντας την έγκρισή τους μετά τις σχετικές παρατηρήσεις τους – διορθώσεις ; (εφόσον υπάρχει στον φάκελο της άδειας παρουσιάζουμε αυτήν) ;
    3. Όσον αφορά το 4γ) το ζητούμενο πιστοποιητικό έχει κάποια συγκεκριμένη (τυποποιημένη) μορφή, ή έχει τη μορφή τεχνικής έκθεσης – βεβαίωσης για αυτά που πιστοποιούμε ;
    4. Απαιτείται η αλλαγή χρήσης (από κατοικία σε χώρο γραφείων) για να πιστοποιήσουμε την «σταθερότητα, στερεότητα κ.λ.π. .....» ;
    5. Όσον αφορά τις απαιτήσεις για εργαζόμενους με ειδικές ανάγκες (ΑΜΕΑ), υπάρχει η υποχρέωση για μετατροπές στον υπάρχοντα ιδιόκτητο αλλά και στους κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου ώστε να πληρεί η επιχείρηση τις προυποθέσεις του ΠΔ ; Πρέπει δηλαδή να γίνουν τροποποιήσεις στο διαμέρισμα (κουφώματα – διάδρομοι – μπάνιο) και στους κοινόχρηστους χώρους (ράμπα στην πρασιά – επαρκή ανοίγματα – ανελκυστήρας) προκειμένου να προχωρήσουμε στο εν λόγω πιστοποιητικό ;
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το μέγεθος του θέματος, αλλά θέλησα να εκθέσω με ακρίβεια το ζήτημα για να έχω (από όποιον γνωρίζει) μια στοχευμένη απάντηση.
    Συγχωρείστε μου επίσης την άγνοια σε θέματα που ίσως σε κάποιους φανούν αυτονόητα, αλλά η έως τώρα ασχολία μου ήταν κυρίως σε ανακαινίσεις και κατασκευές γενικότερα (μελέτες χώρων και εργοτάξιο δηλαδή) και ελάχιστα σε έκδοση οικοδομικών αδειών και αδειών λειτουργίας. Η κρίση όμως ......
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη kallitekton : 06.06.2016 στις 12:10

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.883
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.399
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1. Προφανώς.

    2. Μετά τη συνένωση των διαμερισμάτων αλλάζουν τα δεδομένα ως προς την πυροπροστασία. Ακόμα περισσότερο αν αλλάζει η χρήση. Συνεπώς χρειάζεται νέα μελέτη πυροπροστασίας.

    3. Δεν γνωρίζω αν οι αρμόδιες για την αδειοδότηση υπηρεσίες διαθέτουν ειδικό έντυπο αλλά δεν είναι και τίποτα το δύσκολο να συντάξεις μια τεχνική έκθεση.

    4. Για να πιστοποιήσεις τη στατική επάρκεια απαιτείται τουλάχιστον αυτοψία.
    Από εκεί και πέρα, εφόσον δεν υπάρχουν μακροσκοπτικά ευρήματα μετά από έναν ταχύ οπτικό έλεγχο και εφόσον φαίνεται ότι έχει εφαρμοστεί η στατική μελέτη, εκδίδεις το πόρισμά σου. Δεν νομίζω κανείς να ζητήσει περαιτέρω ελέγχους.
    Αν η αλλαγή χρήσης δεν αυξάνει τα φορτία και δεν αλλάζει προς το δυσμενέστερο τη σεισμική κατηγορία, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις τίποτα σε ένα κτήριο του 1998.
    Πιο αναλυτικά για το τι πρέπει να κάνεις αναλόγως της περίπτωσης που έχεις, θα πρέπει να μελετήσεις την πρόσφαρη υπουργική απόφαση ΔΙΠΑΔ.372 (ΦΕΚ.1457/Β΄/05.06.2014) - Έγκριση εφαρμογής και χρήσης EC σε συνδυασμό με ΕΠ

    5. Δεν έχω υπόψη μου το εν λόγω ΠΔ αλλά το άρθρο 26 του ΝΟΚ περιγράφει τι ακριβώς κάνουμε στα υφιστάμενα. Βλ. επίσης την Εγκύκλιο ΑμεΑ/42382/16.07.2013.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Το μέλος kallitekton δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.05.2016
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    14
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την άμεση απάντηση.
    Τα περισσότερα είναι αντιμετωπίσιμα, το ζόρι είναι στις τροποποιήσεις που πρέπει να γίνουν σχετικά με τις ανάγκες για τα ΑΜΕΑ. Φυσικά από τις αρμόδιες υπηρεσίες δεν δίνουν μια σαφή απάντηση όσον αφορά την ελαστικότητα σε κάποιες ελάχιστες απαιτήσεις (τις ελάχιστες διαστάσεις του ανελκυστήρα ας πούμε), οι οποίες δεν υπάρχει δυνατότητα να τροποποιηθούν. "Θα σας απαντήσει η επιτροπή που θα κάνει την αυτοψία" είναι η απάντηση, ώς τότε όμως θα πρέπει να έχουμε μπει στη διαδικασία να κάνουμε όλα τα άλλα ..... εκτός αν (μια σκέψη κάνω) καταθέσουμε φάκελο με τις προτάσεις και ζητήσουμε προέγκριση - δεν είμαι σίγουρος αν απαντούν σε κάτι τέτοιο.
    Θα ενημερώσω εδώ για τις όποιες εξελίξεις.
    Και πάλι ευχαριστώ και καλή συνέχεια σε όλους !

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Το μέλος kallitekton δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    30.05.2016
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    14
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και πάλι, τελευταία νέα για το θέμα των ΑΜΕΑ ..... μετά από συζητήσεις με υπάλληλο που μετέχει σε επιτροπές ΣΕΠΕ (έτσι λέγονται οι επιτροπές που κάνουν αυτοψία για να αποφανθούν για την καταλληλότητα του χώρου που ζητάμε να στεγάσει την επιχείρησή μας) γίνεται σαφές ότι θα πρέπει στον χώρο να γίνουν οι απαραίτητες διαρρυθμίσεις ώστε αυτός (ο χώρος) να πληρεί τις προδιαγραφές που ζητάει η νομοθεσία για τα ΑΜΕΑ. Και σε υφιστάμενα κτίρια ..... και σε κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου (κι ας μην εμπλέκονται επί του παρόντως οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες), π.χ. ράμπα από το πεζοδρόμιο προς την είσοδο του κτηρίου ή ανελκυστήρας.

Παρόμοια θέματα

  1. Άδεια λειτουργίας φαρμακείου
    Από το μέλος mrkaripidou στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταία Ανάρτηση: 23.05.2023, 14:41
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.10.2018, 20:24
  3. Άδεια λειτουργίας φυσικοθεραπευτρίου
    Από το μέλος despcv στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.07.2016, 12:34
  4. ΝΟΚ: Άδεια λειτουργίας KYΕ
    Από το μέλος kartassio στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.07.2014, 13:09
  5. Άδεια λειτουργίας ιατρείου
    Από το μέλος Athan στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.01.2010, 11:00

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •