Αποτελέσματα: 1 έως 3 από σύνολο 3
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΟΛ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος TOLIS17 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    06.12.2013
    Αναρτ.
    156
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    2
    Αρχεία

    Λήψεις
    10
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε κυα

    Πελάτης μου θέλει να ενοικιάσει το μαγαζί του (πρώην φαρμακείο με άδεια δόμησης ως κατάστημα = 125^2) σε άλλον ενδιαφερόμενο που θέλει να το κάνει supermarket. Απ`ότι ξέρω βάσει της Υ.Α. Α1β/8577/83 Υγ. Διάταξης αυτό δεν μπορεί να γίνει διότι θα έπρεπε να είναι > 200 μ^2.
    Όμως έρχεται η Υ.Α. Υ1γ/Γ.Π/ οικ. 96967/2012, (2718/Β/8.10.2012) η οποία καταργεί την Υ.Α. Α1β/8577/83 και δεν αναφέρει κάτι αντίστοιχο μέσα....Τα ερώτηματα εν τέλει είναι:
    1. Ισχύει ακόμα αυτός ο περιορισμός όσον αφορά τα τετραγωνικά? Που αλλού αναφέρεται αυτό για τις υπεραγορές?
    2. Εάν ισχύει τότε πάμε στην άδεια λειτουργίας ως παντοπωλείο με τους δικούς του περιορισμούς όσον αφορά το τι πωλείται..............σωστά?
    3. Χρειάζεται αλλαγή χρήσης και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις?
    4. Ο ΝΟΚ στο αρ. 5 αναφέρει ότι υπάρχει η δυνατότητα ενημέρωσης μόνο φακέλου......Μήπως το παντοπωλείο τουλάχιστον (το οποίο δεν αποτελεί χώρο συνάθροισης κοινού-αλλά είναι εμπορικής χρήσης ΚΥΑ) μπορεί να είναι μία λύση για τον συγκεκριμένο ενδιαφερόμενο χωρίς της άδεια αλλάγής χρήσης αλλά απλής ενημέρωσης φακέλου?

    Ευχαριστώ

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος zidanovios δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.12.2009
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    50
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Αλλαγή χρήσης σε τακτοποιημένο χώρο

    Καλημέρα
    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν επιτρέπεται αλλαγή χρήσης σε τακτοποιημένο χώρο (ν3843/10) ? Ο ν4495/17 άρθρο 125 παρ. 6 καταργεί το άρθρο 25 παρ. 12 του ν4178/13 που το επέτρεπε. Γνωρίζει κανείς τίποτα?
    Ευχαριστώ

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.258
    Εύσημα

    έδωσε
    694
    έλαβε
    1.286
    Αρχεία

    Λήψεις
    225
    Ανέβασε
    370
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Επιτρέπεται. Βλ. Ν.4495/17 άρθρο 107, §9.

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία
    Από το μέλος nickalex στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.01.2019, 20:49
  2. ΝΟΚ: Αλλαγή χρήσης από κατοικία σε γραφείο/κατάστημα
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.11.2017, 20:04
  3. Απαιτείται αλλαγή χρήσης για κατάστημα σε κομμωτήριο;
    Από το μέλος s.vassilis στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.04.2015, 18:20
  4. ΝΟΚ: Αλλαγή χρήσης υπογείου με χαμηλό ύψος σε κατάστημα
    Από το μέλος amal41 στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.05.2014, 12:28
  5. N.4014/11: Αλλαγή χρήσης από γκαράζ σε κατάστημα
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.02.2012, 21:17

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •