Συνάδελφοι καλημέρα, θα ήθελα την βοήθειά σας αν γνωρίζετε κάτι πάνω σε αυτό το θέμα.
Στο παράρτημα Α του Ν.4178 στις διευκρινίσεις των συντελεστών αναφέρει ότι στο τετραγωνάκι «οικοδομική άδεια» βάζουμε «όχι» όταν υπάρχει οικοδομική άδεια στο γήπεδο αλλά προκύπτει ότι αυτό είναι μικρότερο (λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης), με συνέπεια να μην ταυτίζεται με αυτό για το οποίο έχει εκδοθεί η οικοδομική άδεια.

Η περίπτωσή μου είναι η εξής:
σε γήπεδο 8 στρεμμάτων (από διανομή) ο ιδιοκτήτης προχώρησε σε ανέγερση οικοδομής με οικοδομική άδεια του 2001. Στη συνέχεια όμως έκανε κατάτμηση και έδωσε τα 4 στρέμματα από τα 8 στον αδερφό του κρατώντας το σπίτι και 4 στρέμματα (έχει αποστάσεις 15μ το κτίριο από τα νέα όρια).

Το πρόβλημα είναι ότι σύμφωνα με το κτηματολόγιο και τα δύο γήπεδα έχουν εμβαδόν 3800μ2 (είναι τσεκαρισμένο με καινούργιο τοπογραφικό). Το σπίτι έχει κάποιες μικρές υπερβάσεις στη δόμηση και ο ιδιοκτήτης θέλει να το πουλήσει και πρέπει να προχωρήσουμε σε ρύθμιση. Σύμφωνα με αυτά που λέει το παράρτημα στο φύλλο καταγραφής απλά θα βάλω τα εμβαδά των υπερβάσεων με επιλογή «χωρίς άδεια» στο τετραγωνάκι σωστά; Ή μήπως αυτή η επιλογή του παραρτήματος έχει να κάνει μόνο με κατατμήσεις που διατηρούν την αρτιότητα δηλαδή στην περίπτωσή μου έπρεπε το γήπεδο που απομένει να είναι πάνω από 4 στρέμματα;

Θέλω να πω ότι στο παράρτημα δεν διευκρινίζεται αν αυτή η επιλογή ισχύει μόνο για κατατμήσεις που στη συνέχεια διατηρούν την αρτιότητα κ οικοδομησιμότητα του οικοπέδου ή όχι.
Προφανώς άσχετα με τον τρόπο που θα ρυθμιστεί το οικόπεδο είναι μη άρτιο και οικοδομήσιμο πλέον από τη στιγμή που το εμβαδόν του είναι 3800μ2 εκτός αν αγοράσει κάποιο γειτονικό τμήμα εμβαδού 200μ2 σωστά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!