win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 7 από σύνολο 7
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικος Μηχανικος
    Το μέλος jimalexandrou δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    17.03.2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    8
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    9
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Μηδενική αμοιβή - υποχρεωτική απαλλαγή από ΤΕΕ?

    Καλησπέρα,
    Επειδή έζησα άλλη μια ιστορία καθημερινής τρέλας μεταξύ ΤΕΕ και εφορίας που σίγουρα μπορεί να τύχει και σε άλλους συναδέλφους, θα ήθελα ειλικρινά να ακούσω απόψεις πάνω στο θέμα...
    Πρόκειται να βγάλω άδεια σε οικόπεδο 50% δικό μου και 50% του αδελφού μου. Η άδεια θα βγει στα ονόματά μας με ποσοστά 50-50 (δύο ίδια διαμερίσματα). Δεν θα εισπράξω καμία αμοιβή (προφανώς).
    Είπα να κάνω απαλλαγή αμοιβών από το ΤΕΕ. Μου ζήτησαν άτυπη δωρεά από τη ΔΟΥ για το τμήμα της αμοιβής που αναλογεί στον αδελφό μου, παρόλο που πρόκειται για ιδιοκατοίκηση και στα δικαιολογητικά του ΤΕΕ γράφει ότι σε τέτοια περίπτωση δεν απαιτείται (η εξήγηση ήταν ότι είναι λάθος γραμμένο και θέλουμε να το αλλάξουμε εδώ και καιρό αλλά δεν το έχουμε καταφέρει ακόμα). Πάω λοιπόν στη ΔΟΥ να καταθέσω τη δήλωση άτυπης δωρεάς, χωρίς να γράφω πάνω συγκεκριμένο ποσό αμοιβής γιατί έτσι ακριβώς μου είπε να κάνω η υπάλληλος στο ΤΕΕ. Οπότε μου λέει η εφοριακός ότι στο ποσό άτυπης δωρεάς πρέπει οπωσδήποτε να μπει το σύνολο της νόμιμης αμοιβής που αντιστοιχεί στον αδελφό μου (15000€ περίπου!) το οποίο θα συνυπολογίζεται, πλέον, στο όριο του αφορολόγητου που ισχύει για δωρεές μεταξύ αδελφών (30000€). Όταν αναρωτήθηκα φωναχτά και γιατί να μην κόψω απλά μια αμοιβή 50€, εννοείται ότι δεν είχε κάποιο επιχείρημα περί του αντιθέτου. Στη συνέχεια μίλησα τηλεφωνικά με το ΤΕΕ και μου είπαν ότι πρώτη φορά ζητάει η ΔΟΥ να αναγραφεί η νόμιμη αμοιβή, ότι αυτή είναι η προβλεπόμενη διαδικασία για την απαλλαγή και, όταν επέμεινα, ότι μπορώ να κόψω ό,τι ποσό θέλω αλλά μπορεί να έχω πρόβλημα από την εφορία σε έλεγχο (ανέφεραν ξεκάθαρα ότι το ΤΕΕ δεν κάνει τέτοιου είδους ελέγχους και ότι η ΥΔΟΜ δεν ασχολείται με αυτά).

    Μετά απ' όλα τα παραπάνω, ρωτώ με το φτωχό μου το μυαλό:
    1. Τι νόημα έχει πια η απαλλαγή αμοιβής από το ΤΕΕ? Δεν μπορώ να κόψω μηδενική έτσι και αλλιώς (με ιδιωτικό συμφωνητικό εννοείται) για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ (θεωρητικά) θέλω? Τι θα σου πει δηλαδή η εφορία, γιατί δεν πήρες λεφτά από τον αδελφό σου? Ακόμα περισσότερο, χρειάζεται να πάρω απαλλαγή από το ΤΕΕ για τη δική μου αμοιβή?!
    2. Οι ΥΔΟΜ ζητάνε το χαρτί απαλλαγής του ΤΕΕ και, αν ναι, με βάση ποιο Νόμο?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη jimalexandrou : 15.03.2016 στις 19:21

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Οι ελάχιστες αμοιβές έχουν καταργηθεί ήδη από το 2011.
    Οι νόμιμες αμοιβές, οι οποίες παρεμπιπτόντως δεν έχουν καθορισθεί για όλες τις εργασίες μηχανικού, έχουν λόγο ύπαρξης μόνο για τον προσδιορισμό του τέλους 3% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ.

    Συνεπώς, δεν βλέπω τον λόγο να ζητήσεις από το ΤΕΕ απαλλαγή από την αμοιβή.
    Γιατί; Για να γλιτώσεις το 3%; Το τίμημα θα είναι να μπλέξεις με την εφορία όπως μας έδωσες να καταλάβουμε.
    Οπότε καλύτερα να δηλώσεις ως συμβατική=συμφωνηθείσα αμοιβή 0€, να ανεβάσεις και ένα σχετικό συμφωνητικό στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και μην μπλέκεσαι με την εφορία, δωρεές κ.λπ..

    Οι ΥΔΟΜ θα ζητήσουν τον υπολογισμό της νόμιμης αμοιβής ώστε να δουν ποιο είναι το 3%, θα ζητήσουν την απόδειξη πληρωμής του 3%, θα ζητήσουν το ΦΕΜ και κακώς κατά τη γνώμη μου το συμφωνητικό βάσει του οποίου υπολογίστηκε το ΦΕΜ.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικος Μηχανικος
    Το μέλος jimalexandrou δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    17.03.2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    8
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    9
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Χάρη, πάντως το 3% του ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ δεν το γλιτώνεις έτσι και αλλιώς (ακόμα και με απαλλαγή) αφού πάει στη νόμιμη. Οπότε ούτε εγώ βλέπω οποιοδήποτε λόγο να το κάνω, εκτός αν μου το ζητήσει ξεκάθαρα η ΥΔΟΜ (αύριο θα πάω παρεμπιπτόντως). Όπως και να χει, είναι μεγάλη ξεφτίλα να λειτουργεί ακόμα το ΤΕΕ με νόμους και, κυρίως, νοοτροπία του 1956...

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς φίλε μου οι νοοτροπίες αυτές δεν είναι του 1956. Είναι σοσιαλ-αριστερές νοοτροπίες που εφαρμόστηκαν αρκετά αργότερα στην Ελλάδα. Και δυστυχώς ακόμα και σήμερα, η ζωή στην Ελλάδα περιτριγυρίζεται από νοοτροπίες που μόνο στα κράτη του πρώην ανατολικού μπλοκ θα ταίριαζαν.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικος Μηχανικος
    Το μέλος jimalexandrou δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    17.03.2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    8
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    9
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστά. Το θέμα είναι ότι πολλά από αυτά τα κράτη, πλέον, μας έχουν ξεπεράσει σε όλα... Παρεμπιπτόντως, η ΥΔΟΜ μου είπε ξεκάθαρα σήμερα να κόψω ένα πενηντάρικο και να μην ασχοληθώ με ΤΕΕ ή εφορία...

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Κόψε και 0€ ή αν θέλεις 0,01€ αρκεί να υπάρχει σχετικό συμφωνητικό που θα ανεβάσεις στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Είσαι νόμιμος, δεν πληρώνεις ΦΕΜ, πληρώνεις μόνο το 3% επί της νόμιμης αμοιβής υπέρ ΤΣΜΕΔΕ+ΤΕΕ και δεν ασχολείσαι καθόλου με την εφορία.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Όσο ακόμα η δημόσια διοίκηση ασχολείται με αμοιβές ιδιωτών, το καθεστώς και οι νοοτροπίες που λέγαμε παραπάνω δεν λένε να φύγουν.

Παρόμοια θέματα

  1. N.4495/17: Απαλλαγή από ΜΣΕ
    Από το μέλος PERIKLIS1 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.02.2019, 20:59
  2. N.4178/13: Απαλλαγή από δημοτικά τέλη
    Από το μέλος jimmius στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.10.2015, 19:53
  3. Υποχρεωτική εγγραφή στο ΤΕΕ
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Σύλλογοι - Παρατάξεις ΤΕΕ & ΕΕΤΕΜ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.11.2014, 10:51
  4. Μηδενική αμοιβή για ενεργειακό πιστοποιητικό
    Από το μέλος ALIKI στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.01.2014, 12:59
  5. N.3843/10: Απαλλαγή προκατάθεσης αμοιβής
    Από το μέλος BBLUE στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.12.2010, 15:32

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •