win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 4 από σύνολο 4
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος Prodromos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.02.2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αναρτ.
    6
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    37
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Επαναφορά σε υπαγωγή και αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη

    Περίπτωση παταριού που μετετράπη σε κατοικία .Ο εργολάβος της οικοδομής (και νυν συνταξιούχος) μου ζητά τακτοποίηση του παταριού που στην άδεια (1976) ήταν πατάρι καταστήματος και σήμερα κατοικία και με αυτόνομη πρόσβαση. Θέλει να το μεταβιβάσει στο ίδιο άτομο που είχε μεταβιβάσει και το κατάστημα .Στο συμβόλαιο του καταστήματος δεν αναφέρεται πουθενά πατάρι .Κάνω τακτοποίηση στο όνομα του φερόμενου ιδιοκτήτη και πρώην εργολάβου. Κάνω οριστική για βεβαίωση και η συμβολαιογράφος έχει κώλυμα γιατί δεν μπορεί να κάνει μεταβίβαση λόγω του ότι οι οικοπεδούχοι έχουν αποδημήσει και ο συνταξιούχος εργολάβος δεν μπορεί να τους εκπροσωπήσει. Μου ζητείται λοιπόν επαναφορά σε υπαγωγή για αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη για να γίνει μεταβίβαση με χρησικτησία.
    Το ερώτημα μου είναι αν αυτό είναι εφικτό και τι επιπτώσεις έχει την στιγμή που έχουν πληρωθεί πρόστιμα και κρατήσεις και αμοιβές στο προηγούμενο όνομα.??????

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    σε ποιανού το όνομα να μπεί δηλαδή...των πρώην ιδιοκτητών-οικοπεδούχων δεν γίνεται αφού έχουν φύγει από την ζωή...πως να σε εξουσιοδοτήσουν....

    επιπλέον νομίζω ότι δεν έχουν καμία δουλειά οι οικοπεδούχοι.......δηλαδή εφόσον το κατάστημα με το πατάρι του ήταν του εργολάβου...και αυτός αυθαίρετα το έκανε κατοικία την οποία δεν μεταβίβασε με το κατάστημα....τίθενται δυο θέματα:

    1) η όποια δήλωση αυθαιρεσιών θα γίνει αδιαμφισβήτητα στο όνομα του ιδιοκτήτη-εργολάβου

    2) από εκεί και πέρα κάπως πρέπει να αποκτήσει χιλιοστά για να μεταβιβασθεί σαν κατοικία....

    ο νέος ιδιοκτήτης του καταστήματος το θέλει ως κατοικία ή ως τμήμα-παρακολούθημα του καταστήματος του....??


    ....λογικά πρέπει πρώτα ο εργολάβος να αποκτήσει τίτλο και μετά να ρυθμίσει την ιδιοκτησία του πριν την μεταβιβάσει.......

    νομίζω ότι είναι συμβολαιογραφικό το θέμα αν πρέπει να γίνει πρώτα πιο ή παράλληλα πχ αναφέροντας στη δήλωση ότι πρόκειται να δημιουργηθεί τίτλος με χρησικτησία ή παίρνοντας χιλιοστά από το κατάστημα κτλ...
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 27.11.2015 στις 21:04

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος Prodromos δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.02.2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αναρτ.
    6
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    37
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Το όνομα στο οποίο μου ζητείται να βγεί η βεβαίωση είναι το όνομα του σημερινού ιδιοκτήτη του καταστήματος στον οποίον θα μεταβιβασθεί με "χρησικτησία " -βάσει των λεγομενων της συμβολαιογράφου- και το πατάρι. Η άποψη η δική μου είναι ότι δεν παίζει ρόλο σε ποιανού το όνομα στην παρούσα περίπτωση είναι η βεβαίωση, άποψη που δεν συμμερίζεται η συμβολαιογράφος.
    Το ερώτημα μου πάντως παραμένει αν αυτό είναι εφικτό και τι επιπτώσεις προκύπτουν .

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    δηλαδή.....η συμβολαιογράφος στο δημιουργεί το κόλλημα για να μπορέσει να περάσει κατευθείαν την ρύθμιση στον νέο ιδιοκτήτη ο οποίος θα είχε την χρησικτησία και καλά....... κατ εμένα δεν γίνεται.....αν σκεφτείς τα δικαιολογητικά που έχεις καταθέσει.....

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Μετάβαση απο 4014/2011 σε 4178/13 με αλλαγή ιδιοκτητη
    Από το μέλος pandam στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.02.2014, 20:47
  2. Παραστατικά για αλλαγή ονόματος - επανατοποθέτηση μετρητή
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Διάφορα (γενικά)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.02.2013, 10:01
  3. N.4014/11: Αλλαγή ιδιοκτήτη
    Από το μέλος A4arch στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.02.2013, 11:51

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •