win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 17 από σύνολο 17
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Κατάληψη τμήματος φωταγωγού

    οικοδομή με άδεια 2-12-85 ( λίγο πριν την ισχύ του ΓΟΚ85 12-12-85) με τις διατάξεις του ΓΟΚ73

    άρθρο 20, παρ. 6 απαιτείται για τα κλιμακοστάσια ακάλυπτος χώρος 3 τμ με ελάχιστη διάσταση 1,20 μ

    άρθρο 15, παρ.6 όλοι οι προαιρετικοί ακάλυπτοι χώροι εντός του σώματος του κτιρίου μετράνε στην δόμηση

    έχω λοιπόν ουσιαστικά μικρότερο φωταγωγό τμήμα του οποίου καταλήφθηκε από το συνορεύον διαμέρισμα κατά 1,2 στην μεγάλη του διάσταση αρχικώς 2,80 και κατά 0,50 στην διάσταση 1,20

    περνάω το 0,05 της κατηγορίας 3 περί περιμετρικών διαστάσεων......λογικά κατηγορία 4

    πως το δηλώνω..??

    1) μια λοιπή παράβαση καθώς μετρούσε στην δόμηση και στην κάλυψη ?

    2) είναι μεν κλειστός στεγασμένος χώρος αλλά δεν έχω υπέρβαση δόμησης ?

    3) διαφορετική διαμερισμάτωση...?

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν θεωρώ ότι είναι διαφορετική "διαμερισμάτωση" αν και πουθενά δεν υπάρχει ο ορισμός της "διαμερισμάτωσης".
    Πρόκειται για κατάληψη κοινόχρηστου χώρου και ως τέτοια απαιτείται συναίνεση του 50+% των συνιδιοκτητών.
    Αν δηλαδή δεν ήταν ο φωταγωγός αλλά ο κοινόχρηστος διάδρομος της οικοδομής θα το αντιμετωπίζαμε διαφορετικά; Γιατί;

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    συμφωνώ για την συναίνεση και το 50%....άρα ως μια λοιπή παράβαση με αναλυτικό επέκταση πλάκας κτλ κτλ......????

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Milt ,έχω την εντύπωση οτι εαν δε το βάλεις υπέρβαση δόμησης ,άσχετα αν μετρούσαν τα τ.μ ,η συμβολαιογράφος σε περίπτωση αγοραπωλησίας θα δημιουργήσει θέμα γιατι θα περιμένει να το δεί στα κελιά που βάζουμε την υπέρβαση δόμησης.Επίσης πιστεύω οτι ειναι υ.δ που όπως λετε απαιτει και το 51% των υπολοιπων ιδιοκτητών.
    Εαν είναι η μοναδική αυθαιρεσία τσέκαρε εάν είσαι στις αποκλείσεις του 2% στο εμβαδόν για να αποφύγεις το 51%.

    Εαν έχεις προχωρήσει θα ήθελα να μου πείς τι έγινε τελικά,εάν πήρατε τηννεγκριση απο το 51% των ιδιοκτητών,κρατάω στατιστικά στοιχεία για την μαυροψυχία που κυκλοφορεί στις οικοδομές.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Οι συμβολαιογράφοι ελέγχουν τον τρόπο υπολογισμού των προστίμων;
    Είναι στις υποχρεώσεις τους;

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς συμβολαιογράφοι ακόμα και με πείρα θέλουν να βλέπουν ξεκάθαρα τα πράγματα,πχ οταν βλέπουν οτι ενα διαμέρισμα μεγάλωσε θελουν να βλεπουν υ.δόμησης.
    Για μια "διαμερισμάτωση" που εκανα εχει ποσους μηνες τωρα η συμβολαιογράφος δεν μπορει να το καταλάβει.Μου έχουν συμβεί και άλλα παρόμοια.Χωρις να γνωρίζουν τις τεχνικές έννοιες απαιτούν κάποια πραγματα.
    Θα μου πείς οτι μπορεί να είναι θέμα τύχης επιλογής συμβολαιογράφου,μπορεί να έχεις δίκιο.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Ως μηχανικοί θα πρέπει να τονίζουμε ότι δεν είναι δουλειά τους να ελέγχουν τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου.
    Δεν θα το συζητούσα παραπέρα.
    Θα έδινα τη βεβαίωση κάνοντας τη δουλειά μου και θα πληρωνόμουνα και μετά ας έλεγε ο συμβολαιογράφος ό,τι θέλει.
    Σε διαφωνία, όχι της ίδιας μορφής, που είχα με συμβολαιογράφο, αναγκάστηκε να δεχθεί τη θέση μου και να κάνει το συμβόλαιο. Αν ήταν τόσο σίγουρος για τις απόψεις του γιατί δέχθηκε να συντάξει το συμβόλαιο;

    Οι καιροί είναι δύσκολοι και υπάρχουν πολλές πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια κι αυτό ισχύει όχι μόνο για εμάς τους μηχανικούς αλλά και για τους συμβολαιογράφους.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Γιάννης.Χ.
    Εγγραφή
    17.12.2013
    Αναρτ.
    189
    Εύσημα

    έδωσε
    70
    έλαβε
    18
    Αρχεία

    Λήψεις
    24
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ!Μάλιστα δε πρότεινα στους πελάτες μου να πάνε σε άλλη πορτοκαλιά,αλλα επειδή δεν πάνε...η συμβολαιογραφική πράξη δε γίνεται..

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #10

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    και εμένα μου έχει τύχει διαφωνία με συμβολαιογράφο για το πως θα συντάξω ένα πίνακα χιλιοστών...τελικά υποχώρησε...αφού εγώ υπογράφω....

    αναφορικά με το 51% τυχαίνει να είναι ιδιοκτήτες των περισσότερων αυτοτελών ιδιοκτησιών.....και έτσι προχωρήσαμε........αλλά δεν θα αφήσουν τους άλλους να κάνουν αντίστοιχες ρυθμίσεις...υπάρχει κόντρα....

    πάντως την κατάληψη του φωταγωγού την πέρασα με αναλυτικό...απλά στα σχόλια έγραψα...νόμιμο εμβαδό+αυθαίρετο εμβαδο=συνολικό εμβαδο...γιατί όντως θέλουν να τα βλέπουν ξεκάθαρα οι συμβολαιογραφοι
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 24.02.2016 στις 22:24

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Δοκίμασες να υπολογίσεις το πρόστιμο και στην περίπτωση με εμβαδό Κ.Χ. χωρίς ΥΔ?
    Διότι αν και σ' αυτή την περίπτωση το πρόστιμο δεν ξεπερνά το 500€ του παραβόλου, θα πήγαινα με αυτόν τον τρόπο και όχι με αναλυτικό.

    Όσο αναφορά για τη συναίνεση που αναφέρθηκε που απαιτείται σύμφωνα με το Νόμο, στην συγκεκριμένη περίπτωση (που υποπτεύομαι υπάρχει σ' όλους του ορόφους) ακόμα κι αν δεν την έχουμε θεωρώ ότι είναι μία περίπτωση σιωπηρής συναίνεσης τόσο χρόνων από τους συνιδιοκτήτες, που ακόμα κι αν αντιδράσει κάποιος δεν θα βρει το δίκιο του. Η ουσία της συναίνεσης για τη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η άδεια που δίνουν οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες στο να πληρωθεί το πρόστιμο και μόνο, και όχι η κατά πολλούς λανθασμένη άποψη περί νομιμοποίησης ή ιδιοκτησιακής κατοχής του αυθαιρέτου.
    Ακόμα και αν δε δινόταν η πλειοψηφία, δικαστικά μπορεί να επιτευχθεί η εξαναγκασμένη συναίνεση των συνιδιοκτητών θεωρώ πάντα για τη συγκεκριμένη περίπτωση αυθαιρεσίας.

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #13
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    προσωπικά επειδή είχα και υπερβάσεις τμ που μετρούσαν στην δόμηση δεν ήθελα να το μπλέξω πολύ και επέλεξα να πάω με αναλυτικό για να είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα

    συμφωνώ με την ιδέα της σιωπηρής συναίνεσης αλλά δεν έχει να κάνει με το απλά να πληρωθεί το πρόστιμο....

    καθώς αν κάποιος θέλει να πουλήσει έχοντας αυθαιρεσία και οι υπόλοιποι δεν συναινούν...τα πράγματα περιπλέκονται....αφού θα βρεθεί σε αδιέξοδο...όπως και αν στο μεταξύ τον καταγγείλει ο γείτονας....ο οποίος μπορούσε να ρυθμίσει λόγο πλειοψηφίας ενώ αυτός όχι....

    ακόμα και το δικαστικό κομμάτι το οποίο είναι γενικά απρόβλεπτο.....δεν νομίζω ότι έτσι απλά θα παρέκαμπτε την συναίνεση που απαιτεί ο Νόμος και θα την μπέρδευε με την έννοια της ανοχής μιας κατάστασης....

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #14
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Ο Ν.4178/13 είναι ξεκάθαρος. Απαιτείται συναίνεση.
    Αν πάμε σε λογικές "σιωπηρής συναίνεσης" τότε αφενός ξεφεύγουμε των ορίων της επιστήμης μας, αφετέρου θεωρώ ότι μπαίνουμε σε επικίνδυνα μονοπάτια.

    Επειδή δε ουδέν μονιμότερο του προσωρινού, εξάλλου ο ίδιος ο Ν.4178/13 μιλά για οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση υπό προϋποθέσεις, φοβάμαι ότι πλέον κανένας δεν θα κουνήσει κάποιον που αυθαίρετα κατέλαβε κοινόχρηστο χώρο.

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις σας .
    Η τοποθέτησή μου δεν είχε προτρεπτικό χαρακτήρα για παράκαμψη του Νόμου, αλλά ως γνώση προς σκέψη και επεξεργασία, για περιστάσεις που τυχόν να συναντήσουμε στο μέλλον οι μηχανικοί. Είτε περιστάσεις με συμβουλευτικό χαρακτήρα είτε περιστάσεις ένδικων υποθέσεων.
    Θεωρώ ότι η εμπεριστατωμένη νομική γνώση από μηχανικούς δεν οδηγεί σε επικίνδυνα μονοπάτια, αντιθέτως βοηθά στην καλύτερη κατανόηση των πραγμάτων και διευρύνει το πεδίο της επιστήμης του μηχανικού.
    Σ' αυτό που θα συμφωνήσω επίσης είναι η άποψη του milt που έγραψε "ακόμα και το δικαστικό κομμάτι το οποίο είναι γενικά απρόβλεπτο.."

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #16
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το ότι μελετάμε τη νομοθεσία, την ερμηνεύουμε και έχουμε άποψη δεν είναι κακό, είναι μέρος της δουλειάς μας.
    Θεωρώ όμως ότι από ένα σημείο και μετά μπαίνουμε στα χωράφια άλλων (νομικών) χωρίς να έχουμε κανένα όφελος, αντιθέτως αναλαμβάνουμε ευθύνες που δεν μας αναλογούν (επικίνδυνα μονοπάτια).

    Προσωπικά, ως μηχανικός δεν θα υπέβαλα μια δήλωση αυθαίρετης κατάληψης κοινόχρηστου χώρου χωρίς τη συναίνεση που ζητά ρητά ο νόμος. Ακόμα και αν ο ιδιοκτήτης ή ο νομικός του σύμβουλος θεωρεί ότι μπορεί να το κάνει λόγω "σιωπηρής συναίνεσης". Ποιος θα με κατοχυρώσει εμένα, ποιος θα καλύψει τα έξοδά μου και την ψυχική μου ταλαιπωρία σε περίπτωση που ένας συνιδιοκτήτης του κοινόχρηστου χώρου κινηθεί νομικά εναντίον όχι μόνο του ιδιοκτήτη-πελάτη μου αλλά και εμού ως μηχανικού που έκανε τη δήλωση;

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #17
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Πέρα από την προσωπική αντιμετώπιση που με βρίσκει απολύτως σύμφωνο με την δική σου θα έκανα ένα σχόλιο μόνο στην τοποθέτησή σου "χωρίς να έχουμε κανένα όφελος"
    Έχω την άποψη ότι όφελος αποκομίζουμε έτσι κι αλλιώς. Αν εννοείς οικονομικό όφελος ακόμα κι αυτό είναι εφικτό γιατί πέρα από τις εξειδικευμένες εργασίες που προσφέρουμε που έχουν αντικειμενικό αντίκρυσμα, οι υπηρεσίες μας ως συμβούλου δυστυχώς ακόμα δεν έχουν την ανταπόκριση που πρέπει και εμείς οι ίδιοι θα πρέπει να τις καταστήσουμε δυνατές. Γιατί π.χ. ένας γιατρός που κάνει μία διάγνωση ή συμβουλεύει τον ασθενή του το τι πρέπει να κάνει και τον στέλνει στον χειρουργό να αμείβεται ενώ εμείς όχι? Το αν θα πετύχει ή εγχείρηση ή στην δική μας περίπτωση η νομική κατάληξη ενός θέματος είναι άλλο πράγμα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι συμβουλές μας ή οι κατευθυντήριες οδηγίες προς επίλυση ενός θέματος π.χ. η διευθέτηση ενός αυθαιρέτου ή γενικότερα η διαχείριση ενός ακινήτου από εμάς ή από συνεργάτες μας θα πρέπει να αμείβεται.

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Μεταβίβαση ακινήτου με κλεισμένο μέρος του φωταγωγού
    Από το μέλος ISMINI_82 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.09.2019, 15:54
  2. N.4495/17: Οικοδόμηση τμήματος όμορου οικοπέδου εκ παραδρομής
    Από το μέλος Chris14 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.05.2019, 12:58
  3. N.4178/13: Μετατόπιση φωταγωγού
    Από το μέλος mpirmpili στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.09.2015, 20:07
  4. Επιλογή τομέα τμήματος Πολιτικών Μηχανικών.
    Από το μέλος stval στη θεματική κατηγορία Προπτυχιακά & Μεταπτυχιακά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.08.2015, 00:06
  5. N.4178/13: Κατάληψη τμήματος χώρου κλιμακοστασίου
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.05.2015, 20:21

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •