win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 6 από σύνολο 6
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτεκτων
    Το μέλος teo152 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.11.2013
    Περιοχή
    Αιγινα
    Αναρτ.
    40
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Ισχύς οικοδομικής άδειας εντός οικισμού προ του 1923 που τελικά μετά από το πρόσφατο τοπογραφικό είναι εκτός του οικισμού;

    Εχει εκδοθει Ο.Α. σε οικισμό προ του 1923.
    Τελικά όλη η ιδιοκτησία μετά το πρόσφατο τοπογραφικό είναι εκτός περίπου στα 25.00 μ. από το όριο του οικισμού.
    Το σχήμα και το εμβαδόν του οικοπέδου είναι πολύ κοντά με της σημερινές μετρήσεις.
    θυμάμαι παλιά επειδή δεν γινόταν αυτοψία για τα όρια του οικισμού, πολλές φορές αν ήταν κοντά στο όριο οι συνάδελφοι το έδειχναν ότι ήταν οριακά εντός του οικισμού. Αυτό έχει γίνει κι εδώ σε αυτή την περίπτωση.
    ---- Ίδια περίπτωση αλλά από τα όρια του οικισμού στα 200 μ. που μου είχαν φέρει στο γραφείο πέρυσι τους είπα ότι δεν μπορεί να ισχύει η άδεια.Τελικά πήγαν σε άλλο συνάδελφο και το έβαλε στον 4178 με Ο.Α. αλλά εκτος σχεδιου (?), με αποτέλεσμα το πρόστιμο από 12.000 να πέσει στα 1.800 ε. Τώρα σε ποιον θα μείνει ο μουντζούρης σε έμενα η στον συνάδελφο, θα δείξει.

    Μπορούμε να κάνουμε την τακτοποίηση και με το παλιό τοπογραφικό της αδείας μια και το δείχνει εντός του οικισμού?
    Προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η άδεια είναι άκυρη. Αν κάνω λάθος πολύ θα χαρώ.
    Παρακαλώ για τις απόψεις σας συνάδελφοι.


    Σας ευχαριστώ.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Ο ιδιώτης μηχανικός δέχεται την εγκυρότητα της άδειας και δεν την ανακαλεί. Αυτό είναι δουλειά των αρμόδιων δημοσίων υπηρεσιών και μόνο.

    Αυθαιρεσίες υπάρχουν μετά το 1955;

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα όμως με τις διευκρινίσεις του Παραρτήματος, έχει το δικαίωμα ο μηχανικός κατόπιν αιτιολογημένης Τεχνικής Έκθεσης που να προκύπτει ότι το οικόπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, παρά τα αντιθέτως αναφερόμενα στη σχετική οικοδομική άδεια, να επιλέξει το συντελεστή που ισχύει για την μη ύπαρξη οικοδομικής άδειας.
    Σε καμμία περίπτωση ο μηχανικός δεν ανακαλεί την Άδεια παρά κάνει παραδοχές υπολογισμού του προστίμου και μόνο.
    Το ερώτημα είναι όμως, γιατί ο μηχανικός να ελέγξει το τοπογραφικό όσο αναφορά την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα ενός οικοπέδου;
    Tην όποια ρύθμιση αυθαιρέτου την κάνουμε μόνο με σύγκριση με τα εγκεκριμένα σχέδια και παραδεχόμαστε καλόπιστα ότι η άδεια έχει εκδοθεί ορθά.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Αρχιτεκτων
    Το μέλος teo152 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.11.2013
    Περιοχή
    Αιγινα
    Αναρτ.
    40
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας.
    Η άδεια έχει εκδοθεί το 1976.
    Σαφώς και δεν έχω καμιά διάθεση να μην λάβω υπ όψιν μου την υπάρχουσα Ο.Α. ούτε έχω σκοπό σε καμία περίπτωση να επιβαρύνω οικονομικά τον ιδιοκτήτη. Το πρόβλημα μου είναι να μην έχω εγώ νομικό πρόβλημα αργότερα αν το υποβάλω στο 4178 με Ο.Α. με το τοπογραφικό της αδείας καθ ότι το δείχνει μέσα στον οικισμό και χωρίς να αναφέρω ότι το οικόπεδο στην πράξη ευρίσκεται εκτός βάσει των νέων μετρήσεων ΕΓΣΑ. Έχει κάποιες παραβάσεις ,π.χ. έχει μετατόπιση κτιρίου αλλά με το 70% και πλέον να πατάει μέσα στο περίγραμμα της αδείας, έχει μπει μέσα στο Δ στην μια πλευρά και έχει και μια αποθήκη.
    Το ερώτημα είναι αν θα πρέπει να αναφέρω ότι το οικόπεδο τελικά με τις σημερινές μετρήσεις είναι εκτός του οικισμού, η να το βάλω με Ο.Α. και να μην κάνω καμία αναφορά στην θέση του οικοπέδου. Έχω ενημερώσει τον ιδιοκτήτη και σκέφτομαι να του ζητήσω μια υπεύθυνη δήλωση ότι ενημερώθηκε. Βέβαια αν προκύψει μελλοντικά πρόβλημα σε περίπτωση που χρειαστεί άλλη βεβαίωση π.χ. για να το πουλήσει και πάει άλλος συνάδελφος (μια και εγώ θα είμαι στη σύνταξη, είμαι κοντά), τι κάνουμε τότε?

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ο μηχανικός μέσω του 4178 εξετάζει τις αυθαίρετους χώρους και κατασκευές προκειμένου να τις ρυθμίσει.
    Για το σκοπό αυτό έχει υποχρέωση να έχει στην κατοχή του την οικοδομική άδεια και τα εγκεκριμένα σχέδια που τη συνοδεύουν καθώς και οποιαδήποτε ενημέρωση αναθεώρηση ή άλλη άδεια για το συγκεκριμένο ακίνητο έχει εκδοθεί.
    Δεν κάνει αυτοβούλως νέο τοπογραφικό διάγραμμα ή έλεγχο για την ορθότητα του εγκεκριμένου, πλην αυτών των εκτός σχεδίου όπου απαιτούνται συντεταγμένες ΕΓΣΑ.
    Παραταύτα θα πρέπει να λάβει γνώση και οποιουδήποτε εγγράφου θελήσει ο ιδιοκτήτης να του κοινοποιήσει και να το εξετάσει ανάλογα.

    Εσύ για να είσαι "καλυμμένος" αρκεί μία δήλωση παράδοσης-παραλαβής των όποιων εγγράφων από τον ιδιοκτήτη.
    Όσο αναφορά το μέλλον που ανέφερες το πρόβλημα θα το έχει πάντα ο ιδιοκτήτης και όχι ο μηχανικός. Αν θέλει να ξεμπερδεύει με όλα τα στραβά του ακινήτου του μπορεί και τώρα με τον 4178. Αν πάλι όχι, τότε το πρόβλημα θα διαιωνίζεται και θα σκοντάφτει σε όποια βεβαίωση μηχανικού στο μέλλον μπορεί να απαιτηθεί.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Αρχιτεκτων
    Το μέλος teo152 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.11.2013
    Περιοχή
    Αιγινα
    Αναρτ.
    40
    Εύσημα

    έδωσε
    4
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ και πάλι.
    Τελικά τα έχω βάλει όλα πριν το 1982 και χωρίς Ο.Α. και εκτός οικισμού.
    Βγάζει ένα πρόστιμο 3.000 ε. Αν αφαιρέσω και το πρόστιμο που θα πλήρωνε ούτως η άλλως για τις παραβάσεις σαν εντός οικισμού και με Ο.Α. τελικά το πρόστιμο διαμορφώνεται στα 2.600 ε. Καλά είναι και ξεμπερδεύει.
    Ευχαριστω και παλι

Παρόμοια θέματα

  1. Εκτός σχεδίου αλλά εντός οικισμού
    Από το μέλος ALIKI στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.10.2018, 13:18
  2. Αρτιότητα: Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας σε οικόπεδο, το οποίο θεωρείται πλέον εκτός οικισμού
    Από το μέλος aleks στη θεματική κατηγορία Αρτιότητα - Οικοδομησιμότητα - Όροι Δόμησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.02.2018, 15:13
  3. Αρτιότητα: Οικοδομησιμότητα σε οικόπεδο εντός-εκτός ορίων οικισμού
    Από το μέλος Sakias στη θεματική κατηγορία Αρτιότητα - Οικοδομησιμότητα - Όροι Δόμησης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.10.2017, 23:33
  4. N.4178/13: Οικόπεδο με ένα τμήμα εντός οικισμού προ του 1923 και το άλλο εκτός
    Από το μέλος teo152 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.08.2016, 13:46
  5. Αρτιότητα: Τυφλό οικόπεδο εντός οικισμού<2000 κατοίκων μετά το 2008
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Αρτιότητα - Οικοδομησιμότητα - Όροι Δόμησης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 31.10.2009, 19:04

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •