win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 11 από σύνολο 11
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Φοιτητής
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος alexaras δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    17.01.2010
    Περιοχή
    Ιταλία και Αθήνα
    Αναρτ.
    14
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    66
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή Τύποι σοβάδων

    Καλησπέρα.

    Πρόσφατα είχα μία κουβέντα με την ξαδέρφη μου που χτίζει οικοδομή και μόλις τελείωσε τα μπετά. Θα κάνει εξωτερική μόνωση δηλαδή μεταλλικά στηρίγματα, μονωτικό εξηλασμένης πολυστερίνης, νευρομετάλ και σοβά από πάνω.

    Της πρότεινα παραδοσιακό σοβά με τον κλασσικό τρόπο, μπετονιέρα και σοβάτισμα στο χέρι αφού έχει δικό της άνθρωπο που το κάνει με αυτόν τον τρόπο.

    Τελοσπάντων αλλού είναι το ζήτημα.Της είπαν ότι ο τρόπος αυτός της εξωτερικής μόνωσης δεν παίρνει τέτοιο παραδοσιακό σοβά αλλά μόνο τους έτοιμους νέας γενιάς οι οποίοι είναι ελαφρότεροι, δεν ρηγματώνονται βάφονται κτλ. ενώ οι παραδοσιακοί δεν κάνουν. Ρώτησε και τον μηχανικό της και της είπε ότι είναι υπέρ του παραδοσιακού.

    Ισχύει κάτι τέτοιο κατά την γνώμη σας? Εγώ πιστεύω πως αν η δοσολογία είναι η σωστή δεν θα ρηγματωθεί ο κλασσικός σοβάς και πως αν χρησιμοποιηθεί πλέγμα κατάλληλο δεν θα χει γενικά πρόβλημα. Τι λέτε?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη rigid_joint : 23.01.2010 στις 01:33

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε.
    Το μέλος vasgi δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.11.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    73
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    29
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Eγώ πάντως είχα πρόβλημα ρηγμάτωσης με τους έτοιμους σοβάδες και όχι με τον κλασσικό με μηχανή .

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους tserpe
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    353
    Εύσημα

    έδωσε
    36
    έλαβε
    17
    Αρχεία

    Λήψεις
    433
    Ανέβασε
    8

    Προεπιλογή

    Ακριβώς το ιδιο και εγω. Είχα και έχω ρηγματωσεις απο τον ετοιμο σοβα. Η εταιρεια μου ειπε οτι μαλλον φταιει η μη σωστη αναλογια των υλικων.
    κατα τα αλλα μου αρεσε πολυ ο ετοιμος σοβας. Απλα θα επαιρνα πολυ καλο συστημενο συνεργειο με γραπτη εγγυηση.

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Μηχανικός Δομικών Έργων Τ.Ε.
    Το μέλος vasgi δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.11.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    73
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    29
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Άκουσε τι φταίει . Οι έτοιμοι σοβάδες δεν χρησιμοποιούν ασβέστη , αλλά νομίζω μιά μεθυλοκυτταρίνη .
    Το πρόβλημα τους είναι ότι έχουν μειωμένη ελαστικότητα , ιδιαίτερα σε επιφάνειες που υπόκεινται σε μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας .
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη rigid_joint : 24.01.2010 στις 23:25

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους tserpe
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    353
    Εύσημα

    έδωσε
    36
    έλαβε
    17
    Αρχεία

    Λήψεις
    433
    Ανέβασε
    8

    Προεπιλογή

    Παίζει ρόλο και η διαφορά θερμοκρασίας. Όπως και σε τι υλικό βάσης θα το χρησιμοποιήσεις. Παράδειγμα πάνω με μονωτικό θα δεις σε λίγο καιρό πάρα πολύ μικρές ρωγμές. Όσο για την διάφορα θερμοκρασίας, σε οροφή (πάνω υπάρχει θερμαινόμενο διαμέρισμα) και έχει ρωγμή που βγήκε 2 χρόνια μετά σε μορφή πολυγώνων
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη rigid_joint : 24.01.2010 στις 23:25 Αιτία: Συνάδελφε, δεν είχες ούτε έναν τόνο

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Φοιτητής
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος alexaras δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    17.01.2010
    Περιοχή
    Ιταλία και Αθήνα
    Αναρτ.
    14
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    66
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Τι προτείνετε στην περίπτωσή μου: έτοιμο ή κλασσικό σοβά?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Efpalinos : 26.01.2010 στις 18:07

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους tserpe
    Εγγραφή
    02.11.2009
    Αναρτ.
    353
    Εύσημα

    έδωσε
    36
    έλαβε
    17
    Αρχεία

    Λήψεις
    433
    Ανέβασε
    8

    Προεπιλογή

    Πάρε τιμές από πολλά συνεργεία που θα έρθουν να δούνε την δουλειά. Πάρε και των 2 ειδών τα συνεργεία. Ποιο σύντομα και καθαρά με έτοιμο. Θεωρώ το κλασσικό σοβά ποιο σίγουρο και ποιο αντοχής για εξωτερική τοιχοποιία. Βέβαια έχει φασαρία και τσαπατσουλιά....
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη rigid_joint : 26.01.2010 στις 16:55

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Φοιτητής
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος alexaras δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    17.01.2010
    Περιοχή
    Ιταλία και Αθήνα
    Αναρτ.
    14
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    66
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου tserpe . Και εγώ προς τους παραδοσιακούς κλίνω.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Theo
    Εγγραφή
    19.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    169
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    25
    Αρχεία

    Λήψεις
    38
    Ανέβασε
    10

    Προεπιλογή

    Και εγώ στο χέρι θα σου πρότεινα για όλους τους παραπάνω λόγους που προανέφεραν οι συνάδελφοι.
    Όσο ζω ελπίζω.......σε τι δεν ξέρω !!

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #10
    Μηχανικός
    ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ
    Το μέλος ISMINI_82 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    10.12.2012
    Αναρτ.
    288
    Εύσημα

    έδωσε
    60
    έλαβε
    32
    Αρχεία

    Λήψεις
    130
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημερα Καποιος με εμπειρια σε σοβαδες θα μπορουσε να με βοηθησει μια και εγω δεν εχω μεγαλη κατασκευαστικη ή να με παραπεμψει σε καποιο βιβλιο . Δεν θελω να κανω χρηση ετοιμου σοβα .Διαβασα και τα παραπανω που αναφερουν οι συναδελφοι για ρηγματωσεις αλλα και γενικα απο τον περιγυρο δεν ειναι πολλοι ευχαριστημενοι με τους ετοιμους σοβαδες.(Η οικοδομη δεν ειναι με θερμοπροσοψη και εχω μονωση εξωτερικα σε σεναζ και υποστυλωματα και δοκους)

    1.Ποια ειναι η σωστη διαδικασια (προεργασια) που ακολουθειται πριν αρχισει ο σοβατζης?ειμαι στο σταδιο των τουβλων και δουλευουν ηλεκτρολογοι και υδραυλικοι

    2.Θα ακολουθησω τα τρια σταδια (πεταχτο,αμμοκονια,μαρμαροκονια).Ποιες ειναι οι βελτιστες αναλογιες υλικων που πρεπει να εχω σε καθε στρωση?

    3.Να τοποθετησω μονο υαλοπλεγμα ή και νευρομεταλ?Σε ποιες επιφανειες περα των καναλιων (υδραυλικα,ηλεκτρικα) πρεπει να επεκτεινονται τα υλικα αυτα?πχ αλλος μου λεει να ντυσω ολη την οψη εξωτερικα με υαλοπλεγμα ,αλλος μου λεει να ντυσω τα μονωτικα με νευρομεταλ και να το βαλω και εκει που ενωνεται το φελιζολ (εξωτερικα με το τουβλο) (πχ να εχω λωριδα 40 εκατοστων και τα 20 εκ να ειναι στο φελιζολ και τα αλλα 20 στο τουβλο)

    4.Να βαλω στεγανωτικο και αν ναι ποιο προτεινεται και σε ποιο χερι του σοβα ειναι ιδανικο να μπει?

    5.Σκεφτομαι να βαλω ινες στο δευτερο χερι καλα θα κανω?

    6.Μου προτειναν το τελικο σταδιο του σοβα να τον κανω "ρυζακι" για μεγαλυτερη αντοχη και αποφυγη ρηγματωσεων.ισχυει αυτο?
    7.καποια αλλα μυστικα που ισως υπαρχουν ?
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη ISMINI_82 : 08.04.2014 στις 16:06

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #11
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Θα σε παραπέμψω σε μια τεχνική έκδοση του περιοδικό "Κτίριο" όπου πιστεύω ότι θα βρεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου.
    Δες ΑΥΤΟ (σε mac δεν θα παίζει γιατί είναι flash).
    Προσωπικά είμαι υπέρ του βιομηχανοποιημένου υλικού, είτε σκυρόδεμα, είτε λάσπη κτισίματος, είτε σοβάς, επειδή λόγω της φύσης του (βιομηχανικό προϊόν=σταθερή σύνθεση) έχει σταθερές ιδιότητες.
    1.
    Ένα καλό συμφωνητικό!
    Μέγιστη σημασία έχει το υπόστρωμα όπου θα εφαρμοστεί το επίχρισμα να είναι υγιές.

    2.
    Διάβασε κι ΑΥΤΟ το άρθρο για τα έτοιμα επιχρίσματα (δωρεάν).
    Αναγράφει και τις αναλογίες αναλόγως του τύπου του επιχρίσματος.

    3. Τα υαλοπλέγματα και οι ίνες χρησιμοποιούνται ως οπλισμός των επιχρισμάτων.
    Το νευρομετάλ θα το χρησιμοποιούσα σε ειδικές περιπτώσεις, εκεί δηλαδή που δεν έχω καθόλου καλή πρόσφυση με το υπόστρωμα όπως π.χ. σε μια υδρορροή που θέλω να την σοβατίσω.
    Το υαλόπλεγμα θα το χρησιμοποιούσα μόνο σε ενισχύσεις όπου έχουμε ενώσεις διαφορετικών υλικών, π.χ. τοιχοποιίας και δοκού/στύλου οπλισμένου σκυροδέματος και όπου έχουμε συγκέντρωση τάσεων π.χ. γωνίες κουφωμάτων.

    4. Πρόσμικτα στο επίχρισμα δεν θα χρησιμοποιούσα εκτός πάλι αν είχα ειδικές απαιτήσεις.
    Το να γίνει ένα επίχρισμα περισσότερο στεγανό εις βάρος της ικανότητας αναπνοής του κτηρίου δεν θα ήταν κάτι που θα επιθυμούσα.

    5. Ίνες δεν θα χρησιμοποιούσα εκτός εάν είχα ειδικές απαιτήσεις.
    Οι ίνες, υάλου ή συνθετικές, πρέπει να είναι συμβατές με τα υπόλοιπα συστατικά του κονιάματος.
    Θα τις χρησιμοποιήσουμε ως οπλισμό για την μείωση των ρηγματώσεων εκ συστολής ξήρανσης.

    7. Υπόψη ότι κάθε επόμενη στρώση του επιχρίσματος πρέπει να μην είναι ισχυρότερη από την προηγούμενη πάνω στην οποία εφαρμόζεται.
    Τα ανοξείδωτα γωνιόκρανα είναι εκ των ουκ άνευ.

    Να μην ξεχνούμε και τις ΕΤΕΠ.

  12. Ευχαριστούν οι:


Παρόμοια θέματα

  1. Πόσοι διαφορετικοί τύποι - είδη - κατηγορίες οικισμών υπάρχουν επιτέλους;
    Από το μέλος Ubiquites στη θεματική κατηγορία Διάφορα (ειδικά)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.02.2014, 15:55
  2. Αρχιτεκτονικοί τύποι
    Από το μέλος Εύα στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.09.2010, 08:54

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •