win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 9 από σύνολο 9
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Φοιτητής
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος stval δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.08.2015
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    2
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Επιλογή τομέα τμήματος Πολιτικών Μηχανικών.

    Αγαπητοί Συνάδελφοι καλησπέρα. Ονομάζομαι Στέργιος και είμαι νέο μέλος. Είμαι Φοιτητής Πολιτικός Μηχανικός και σε λίγο καιρό θα πρέπει να διαλέξω τομέα ανάμεσα στους: Δομοστατικός, Γεωτεχνικός, Υδραυλικός, Συγκοινωνιακός. Βάσει κλίσεων και στο τι μαθήματα μου αρέσουν, σύμφωνα με τον Οδηγό Σπουδών, καταλήγω στον Γεωτεχνικό. Όμως ο συγκεκριμένος τομέας έχει αρκετές εφαρμογές και μέλλον σε Ελλάδα και εξωτερικό; Γενικά, δε θα με ενδιέφερε να ειδικευτώ τόσο πολύ στην κατασκευή κτιρίων. Θα μου άρεσε π.χ. να κάνω ένα μεταπτυχιακό σχετικά με την ενέργεια (όχι σχετικά με τα ενεργειακά των κτιρίων), αλλά γενικά στην ενέργεια (που όπως λένε έχει και μέλλον), όπως να αναλάβω τη μελέτη για τη σεισμική απόκριση υπόγειου αγωγού φυσικού αερίου. Επίσης, θα μου άρεσε να ασχοληθώ και με φράγματα-υδροηλεκτρικά έργα. Τι μου προτείνετε;

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Σε σύνθετα έργα όπως είναι τα φράγματα απασχολούνται όλες σχεδόν οι ειδικότητες του πολιτικού μηχανικού, δηλαδή και οι δομοστατικοί και οι γεωτεχνικοί και οι υδραυλικοί μηχανικοί.

    Η συμβουλή που θα σου δώσω Στέργιο είναι τυπική και τη δίνω εδώ και χρόνια σε όλους, γνωστούς και άγνωστους συναδέλφους. Ακολούθησε αυτό που αγαπάς και μόνο αυτό!

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Φοιτητής
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος stval δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.08.2015
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    2
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ!! Μεταξύ δομοστατικού και γεωτεχνικού, όμως, πιο πολλές εφαρμογές ποιος έχει;

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Σε όλα τα δημόσια αλλά και τα μεγάλα ιδιωτικά έργα απαραίτητες είναι και οι δυο ειδικότητες.
    Στα μικρά ιδιωτικά οικοδομικά έργα απαραίτητος είναι μόνο ο δομοστατικός.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Φοιτητής
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος stval δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.08.2015
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    2
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ και πάλι. Θα ήθελα, επίσης, να ρωτήσω εάν το καινούργιο μεταπτυχιακό του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας: Ανάλυση και Σχεδιασμός Κατασκευών Ενεργειακών Υποδομών είναι "καλό" και "ανοίγει πόρτες" στην αγορά εργασίας και εάν για κάποιο που πάρει κατεύθυνση γεωτεχνικού, είναι "καλό" ένα μεταπτυχιακό π.χ. Αποκατάσταση και Συντήρηση Κτιρίων για να συνδυάσει και το δομοστατικό κομμάτι;

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν γνωρίζω να σου πω για τα μεταπτυχιακά που αναφέρεις.
    Θα πρέπει πάντως να προσδιορίσεις τι εννοείς με τον όρο "καλό" (εντός εισαγωγικών) και τι προσδοκίες έχεις εσύ απ' αυτά.
    Επίσης, θα πρέπει να προσδιορίσεις την "αγορά εργασίας".
    Αναφέρεσαι στην Ελλάδα ή στον κόσμο;
    Επιθυμείς να αποκτήσεις τυπικά προσόντα για έναν διορισμό στο ελληνικό δημόσιο ή να εργαστείς στον ιδιωτικό τομέα;
    Γιατί δεν κάνεις μια αναζήτηση των αγγελιών για θέσεις πολιτικού μηχανικού που υπάρχουν σήμερα να δεις τι ζητείται από την αγορά.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Φοιτητής
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος stval δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.08.2015
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    2
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Όταν λέω "καλό", εννοώ ένα μεταπτυχιακό που συνδέει τον Πολιτικό Μηχανικό με τα ενεργειακά και αν υπάρχει ζήτηση γενικά για Πολιτικούς Μηχανικούς εξειδικευμένους με την ενέργεια. Ναι, συγνώμη για αυτή μου την παράλειψη, εννοώ για Ελλάδα, γιατί στην κρίση που ζούμε, το εξωτερικό ακούγεται κάπως δύσκολο. Επιθυμώ να εργαστώ σε κάποια τεχνική εταιρεία, αν τότε που θα βγω στην αγορά εργασίας, μου δοθεί μία τέτοια ευκαιρία. Έχω κάνει αρκετές αναζητήσεις και βλέπω ζήτηση για πολλούς Δομοστατικούς. Εσύ, Χάρη, τι τομέα είχες πάρει στη σχολή και που είσαι εξειδικευμένος;

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.865
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.398
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    373
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Στέργιο, μετά από 4-5 χρόνια που υποθέτω ότι θα τελειώσεις και το μεταπτυχιακό και τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις δεν ξέρω πώς θα είναι η αγορά εργασίας στην Ελλάδα.
    Εκείνο όμως που γνωρίζω είναι ότι τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά σήμερα.
    Δεν ξέρω αν έκανες όντως την έρευνα της αγοράς εργασίας που σου πρότεινα στο προηγούμενο μήνυμα για να διαπιστώσεις του λόγου το αληθές. Τη ζήτηση πάντως για δομοστατικούς στην Ελλάδα του σήμερα δεν καταλαβαίνω πού τη βλέπεις.
    Ρώτα συναδέλφους είτε ελεύθερους επαγγελματίες είτε οιονεί μισθωτούς σε μεγάλες τεχνικές εταιρίες για το αν υπάρχει δουλειά αλλά και για το αν και πότε πληρώνονται ακόμα και όταν υπάρχει δουλειά.
    Θα σου πρότεινα να έχεις ανοιχτούς ορίζοντες και να απευθυνθείς στην παγκόσμια αγορά.

    Υ.Γ.: Δομοστατική κατεύθυνση ακολούθησα.

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #9
    Φοιτητής
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος stval δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.08.2015
    Αναρτ.
    5
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    2
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Γενικά στο internet όπου βλέπω ότι χρειάζονται Πολιτικούς Μηχανικούς, βλέπω μόνο Δομοστατικούς και Υδραυλικούς. Χμμ κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ. Όπως είπες, τα πράγματα σήμερα δεν είναι καθόλου καλά. Για να δούμε..

Παρόμοια θέματα

  1. Προσφορά: Πτυχιούχος σχεδιάστρια και τελειόφοιτη τμήματος πολιτικών μηχανικών Τ.Ε.
    Από το μέλος nenakosmo στη θεματική κατηγορία Εργασία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.03.2016, 16:56
  2. Βιβλιογραφία Πολιτικών Μηχανικών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.11.2012, 18:14
  3. Ζήτηση: Πρακτική άσκηση για φοιτητή τμήματος μηχανολόγων μηχανικών ΤΕΙ Δ. Μακεδονίας
    Από το μέλος YesorNo στη θεματική κατηγορία Εργασία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.05.2011, 21:43
  4. Χρόνος προϋπηρεσίας Μηχανικών ΠΕ μισθωτών στον ιδιωτικό τομέα
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Μισθωτοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 03.05.2011, 17:42
  5. Ζήτηση: Πρακτική άσκηση για φοιτητή τμήματος πολιτικών έργων υποδομής
    Από το μέλος daddy s neni στη θεματική κατηγορία Εργασία
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.02.2011, 22:42

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •