Εργασίες Πολιτικού Μηχανικού 2017-2018 (Προσθήκες, Αλλαγές Χρήσης, Αλλαγές Σπουδαιότητας, Επεμβάσεις) & 3DR.STRAD, 3DR.STEEL (EC1 , EC3, 2η αναθεώρηση ΚΑΝΕΠΕ, ΦΕΚ.350/B)
Πότε: σε όλη την Ελλάδα, βλ. παρακάτω πίνακα
Πού: βλ. παρακάτω πίνακα
Κόστος Συμμετοχής: 0€
Θέμα: Εργασίες Πολιτικού Μηχανικού 2017 - 2018 (Προσθήκες - Αλλαγές Χρήσης - Αλλαγές Σπουδαιότητας - Επεμβάσεις) & 3DR.STRAD - 3DR.STEEL (EC1 , EC3, 2η αναθεώρηση ΚΑΝ.ΕΠΕ., ΦΕΚ350B)
Διοργανωτής: 3DR, υπό την Αιγίδα του ΤΕΕ (Τμήμα Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας, Αιτωλοακαρνανίας, Ηπείρου, Δυτικής Μακεδονίας, Κεντρικής Μακεδονίας, Ανατολικής Μακεδονίας,Κεντρικής & Δυτικής Θεσσαλίας, Ανατολικής Στερεάς, Εύβοιας κ.ά.), καθώς και πολλών τοπικών τμημάτων του ΣΠΜΕ.
Αντικείμενο: Η ενημέρωση για τα βασικά και κρίσιμα σημεία του ΦΕΚ.350/Β΄/2016 που αντικαθιστά το παράρτημα Ε΄ του ΕΑΚ-2000.
Στόχος του σεμιναρίου είναι η καθοδήγηση των Μηχανικών για τη σωστή εφαρμογή των EC1, EC3 & 2ης αναθεώρησης του ΚΑΝ.ΕΠΕ (2017), σε περιπτώσεις που εντάσσονται στο άνω ΦΕΚ, μέσω θεωρητικής και πρακτικής εφαρμογής.
Πρόγραμμα:17:45-18:00 ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ
18:00-18:10 ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ
18:10-19:00 ΠΡΟΣΘΗΚΗ - ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ - ΑΛΛΑΓΗ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΗΤΑΣ - ΑΛΛΑΓΗ ΔΟΜΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ
ΦΕΚΒ350 - Έλεγχοι Αποφυγής Μελέτης, Απαίτηση Μελέτης, Αντισεισμικός Κανονισμός, Ειδικοί Έλεγχοι, Διαφορές Απαιτήσεων ανά Περίπτωση
19:00-19:45 ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΗΣ ΠΡΟΣΘΗΚΗΣ ΣΕ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑ - 3DR.STEEL
EC1 - Κατηγορίες Χρήσης, Φορτία Εξαρτώμενα από τη Χρήση, Συντελεστές Ψ, Φορτίσεις Ανέμου / Χιονιού / Θερμοκρασιακές και Πιθανότητα Επαναφοράς και Υπέρβασης τους
EC3 - Ποιότητες, Λυγισμός, Έλεγχοι Διατομής και Μέλους, Προσομοιώματα κόμβων και μελών, Ευστάθεια Πλαισίων, Οριακές Καταστάσεις κλπ
19:45-20:00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
20:00-21:00 ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΗΣ ΠΡΟΣΘΗΚΗΣ ΣΕ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑ - 3DR.STRAD
2η Αναθεώρηση ΚΑΝ.ΕΠΕ. - Τιμές Υλικών, Αποτύπωση, Επιτελεστικότητες,Στάθμες Αξιοπιστίας Δεδομένων, Προκαταρκτική Ανάλυση, Επιτρεπόμενες Αναλύσεις, Αποτίμηση, Μέθοδοι Ενίσχυσης, Ανασχεδιασμός, Παραδοτέα Σχέδια και Τεύχη.
21:00-21:15 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΣΥΖΗΤΗΣΗ
Εισηγητές:Βαδαλούκας Γεώργιος: Πολιτικός Μηχανικός, Αντιπρόεδρος Ελληνικού Τμήματος Αντισεισμικής Μηχανικής και Μέλος του Πειθαρχικού Συμβουλίου Αθηνών του Τ.Ε.Ε
Παπαχρηστίδης Αριστείδης: Δρ. Πολιτικός Μηχανικός με Ειδίκευση σε Θέματα Προσομοίωσης και Μη Γραμμικών Αναλύσεων Κατασκευών, Επικεφαλής Τμήματος Έρευνας και Ανάπτυξης 3DR, Γενικός Γραμματέας Ελληνικού Τμήματος Αντισεισμικής Μηχανικής.
Βαδαλούκας Κωνσταντίνος: Πολιτικός Μηχανικός.
Ημερομηνίες & Χώροι Διεξαγωγής:
- Κόρινθος: Δευτέρα 30.10.2017 (Αίθουσα Επιμελητηρίου Κορινθίας, Ερμού 2, Κόρινθος)
- Τρίπολη: Τρίτη 31.10.2017 (Αίθουσα ΤΕΕ/ Τμήμα Πελοποννήσου, Ηρώων Πολυτεχνείου 19, Τρίπολη)
- Καλαμάτα: Τετάρτη 01.11.2017 (Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου του Ιστορικού Δημαρχείου Καλαμάτας, Αριστομένους 28, Καλαμάτα)
- Πάτρα: Πέμπτη 02.11.2017 (Αίθουσα ΤΕΕ/ Τμήμα Δυτικής Ελλάδας, Τριών Ναυάρχων 40, Πάτρα)
- Αγρίνιο: Παρασκευή 03.11.2017 (Αίθουσα ΤΕΕ/ Τμήμα Αιτωλοακαρνανίας, Π. Σούλου 11, Αγρίνιο, 1ος όροφος)
- Ιωάννινα: Δευτέρα 06.11.2017 (Αίθουσα εκδηλώσεων ΤΕΕ/Τμήμα Ηπείρου, Αραβαντινού 6-8, Ιωάννινα)
- Κοζάνη: Τρίτη 07.11.2017 (Αίθουσα ΤΕΕ/ Τμήμα Δυτικής Μακεδονίας, Μπουσίου & Εστίας 3, Κοζάνη)
- Πτολεμαΐδα: Τετάρτη 08.11.2017 (IOANNOU RESORT HOTEL, αιθουσα ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, 3ο Χλμ Φλώρινας, παλαιά εθνική οδός Πτολεμαΐδας)
- Βέροια: Πέμπτη 09.11.2017 (VEROIOPOLIS HOTEL, 2ον χιλίομετρο Βέροιας - Ασωμάτων, Βέροια)
- Θεσσαλονίκη: Παρασκευή 10.11.2017 (Αίθουσα ΤΕΕ/ Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας, Μ. Αλεξάνδρου 49, Θεσσαλονίκη)
- Σέρρες: Δευτέρα 13.11.2017 (ACROPOL HOTEL, 5 χμ Εθν. Οδού Σερρών - Θεσσαλονίκης , Σέρρες)
- Δράμα: Τρίτη 14.11.2017 (Δήμοs Δράμας, Βερμίου 2 & 1ης Ιουλίου, Δράμα)
- Καβάλα: Τετάρτη 15.11.2017 (Αίθουσα ΤΕΕ/ Τμήμα Ανατολικής Μακεδονίας, Βότση 2, Καβάλα)
- Ξάνθη: Πέμπτη 16.11.2017 (1000 COLORS HOTEL, περιοχή Λατομείου (πρώην Καζίνο), Ξάνθη)
- Κομοτηνή: Παρασκευή 17.11.2017 (ANATOLIA HOTEL, Αγχιάλου 53, Κομοτηνή, αίθουσα ΘΡΑΚΗ)
- Αλεξανδρούπολη: Δευτέρα 20.11.2017 (ALEXANDER BEACH HOTEL, 2ον χλμ Ε.Ο Αλεξανδρούπολης - Κομοτηνής, Αλεξανδρούπολη)
- Κατερίνη: Τρίτη 21.11.2017 (Αίθουσα Νομαρχιακής Επιτροπής, ΤΕΕ/ Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας, Παναγή Τσαλδάρη 16, Κατερίνη, ημιόροφος)
- Λάρισα: Τετάρτη 22.11.2017 (Αίθουσα ΤΕΕ/ Τμήμα Κεντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας, Καλλιθέας 7 & Τζαβέλα, Λάρισα, 3os όροφος)
- Τρίκαλα: Πέμπτη 23.11.2017 (Αίθουσα ΤΕΕ/ Τμήμα Κεντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας, Καποδιστρίου 6, Τρίκαλα, 1ος όροφος)
- Καρδίτσα: Παρασκευή 24.11.2017 (Αίθουσα ΤΕΕ/ Τμήμα Κεντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας, Καζαμπάκα 4, Καρδίτσα, 1ος όροφος)
- Βόλος: Δευτέρα 27.11.2017 (DOMOTEL XENIA VOLOS, Πλαστήρα 1, Βόλος)
- Λαμία: Τρίτη 28/11/2017 (Αίθουσα ΤΕΕ/ Τμήμα Ανατολικής Στερεάς Ελλάδας, Πλατεία Ελευθερίας 3, Λαμία, 4ος όροφος)
- Χαλκίδα: Τετάρτη 29.11.2017 (Αίθουσα ΤΕΕ/ Τμήμα Ευβοίας, Χαϊνά & Αποστολίδου 29, Χαλκίδα, 2ος όροφος)