Συνάδελφοι η ερώτηση είναι πολύ απλή. Σε εκτός σχεδίου με άδεια οικοδόμης θέλουμε τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ? Έχουν απαντήσει στο ΥΠΕΚΑ αλλά αν βγάλετε άκρη από την απάντηση.............
Εκτυπώσιμη Έκδοση
Συνάδελφοι η ερώτηση είναι πολύ απλή. Σε εκτός σχεδίου με άδεια οικοδόμης θέλουμε τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ? Έχουν απαντήσει στο ΥΠΕΚΑ αλλά αν βγάλετε άκρη από την απάντηση.............
Αν εχει παλαιά οικοδομική άδεια και το τοπογραφικό είναι σε HATT νομίζω οτι πρέπει να κάνεις μετατροπή από HATT σε ΕΓΣΑ.
(τουλάχιστον εγώ αυτό εχω καταλάβει)
Εννοείς για να δώσεις βεβαίωση για μεταβίβαση;
Αν ναι, τότε τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ χρειάζεται σε κάθε περίπτωση, δομημένο και αδόμητο γήπεδο, εντός και εκτός σχεδίου.
Προς το παρόν διότι η σχετική τροπολογία που μας υποσχέθηκαν ότι θα ρυθμίζει το θέμα, είναι κοντά στην ψήφισή της.
Όχι δεν εννοώ για βεβαίωση ....εννοώ για την ολοκλήρωση υποβολής αυθαιρέτου με άδεια εκτός σχεδίου......... έχουμε μπερδέψει να μην πώ τι!!!!!!
Αυτό νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο.
Ανάμεσα στα απαιτούμενα σχέδια για την ολοκλήρωση της ρύθμισης με τον Ν.4014/11 είναι και το τοπογραφικό κατά ΕΓΣΑ '87 όταν:
α) δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, είτε εντός είτε εκτός σχεδίου
β) σ' όλα τα εκτός σχεδίου, είτε έχουν είτε δεν έχουν οικοδομική άδεια
Αν ισχύουν τα εξής δύο:
1) υπάρχει οικοδομική άδεια και
2) είναι εντός σχεδίου
τότε και μόνο τότε αρκεί το απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου
Και εγω εκει καταληγω. Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου οπως παντα.
@josif1976
Ναι σαι καλά φίλε μου.
Αυτό είναι κάτι το οποίο γίνεται μεν στην πράξη, αλλά απ' ό,τι μου είπαν συνάδελφοι τοπογράφοι δεν είναι σωστό γιατί υπάρχει μη αποδεκτό σφάλμα.
Είναι έτσι; Κάποιος τοπογράφος μηχανικός ίσως να μας απαντήσει δίνοντας μας περισσότερα στοιχεία και τεκμηριώνοντας την όποια απάντηση.
Για ένα γεωτεμάχιο επιφάνειας 450μ² εντός σχεδίου που η μελέτη της πράξης εφαρμογής έδινε συντεταγμένες σε HATT για την μετατροπή των συντεταγμένων σε ΕΓΣΑ 87 είχα απόκλιση 20εκ. στο χώρο. Ως προς τις πλευρές και ως προς το εμβαδόν δεν είχα καμία απόκλιση. Ως προς το χώρο όμως η απόκλιση δεν θεωρείται αποδεκτή. Ήταν και η γνώμη συνεργαζόμενου τοπογράφου.
Εξαρτημένο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ απαιτείται σε όλες τις περιπτώσεις των εκτός σχεδίων.
Αυτό φαίνεται εδώ : http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?f...language=el-GR
---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 14:13 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 13:36 ----------
Τι εννοείς ως προς τον χώρο;
Πρέπει να ξέρεις πως η μετατροπή από ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ έχει μια μικρή απόκλιση ως προς τα μήκη και τελικά ως προς το εμβαδόν.
Η απόκλιση είναι ίση με έναν συντελεστή k ο οποίος αλλάζει ανάλογα με το πιο σημείο της Ελλάδος βρίσκεσαι και έχει τιμές γυρω από το 1, για να σου δώσω ένα παράδειγμα το k μπορεί να είναι 0.999687 ή 1.000988, τόσο μικρές διαφορές.
Επίσης, όταν κάνεις την μετατροπή το σχέδιο θα πρέπει να έχει και μια μικρή στρέψη, μήπως αυτό εννοείς όταν λες πως έχεις απόκλιση στον χώρο;;